Ne vlk, ale celá smečka z Wall Street

Každá generace má své idoly, každá historická etapa má své hrdiny a každá doba má své hvězdné investory.
V přiloženém grafu vývoje amerického akciového trhu najdete portréty nejvýznamnějších burziánů, ekonomů a portfoliomanažerů seřazené podle věku, ve kterém tito zhruba zahájili kariéru. Seznam není a nemůže být kompletní, nezahrnuje například pionýry z dob Johna Pierponta Morgana, jehož jméno nese největší americká banka a šestá největší banka na světě podle objemu aktiv, z novější doby v něm ale najdete podobizny prakticky všech, kdo ve své době sehráli významnou roli.
Na první pohled je patrné, že genderově ani rasově seznam příliš vyvážený není. Marně byste v něm hledali ženy či investory tmavé pleti. Kromě toho seznam nejvýznamnějších investorů ukazuje, že člověk musí mít v životě i trochu štěstí. V průměru americké akcie během 25 let od začátku kariéry vyobrazených investorů přidaly 1 463 %, takže zbohatnout na burze pro tyto obchodníky nemusel být až tak velký problém. Na druhou stranu ale grafika dokazuje, že zbohatnout lze i bez silného větru v zádech. Investor Philip Arthur Fisher kariéru zahájil na konci 20. let minulého století, kdy byly akcie před pádem na maximu, i tak se ale zapsal do dějin jako jeden z nejúspěšnějších burziánů.
Za povšimnutí stojí také úspěch Jima Chanose, zřejmě nejznámějšího amerického short sellera, jehož strategii nedokázal potopit ani fakt, že od jeho vstupu na trh akcie v USA posílily téměř o 2 500 %.
Většina jmen na seznamu reprezentuje generaci takzvaných baby boomers, tedy lidí narozených v USA po druhé světové válce mezi lety 1946 a 1964. Celkem jde o třetinu jmen, mezi která patří mimo jiné Robert Shiller, Ray Dalio, Rob Arnott, Stanley Druckenmiller, David Tepper, již zmíněný Jim Chanos či Jeffrey Gundlach a Dan Loeb.
Zdroj: The Irrelevant Investor
Aktuality
