Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally vyslala index S&P 500 k historickým maximům. Končí konsolidace?

Americký akciový trh potvrzuje svou relativní netečnost vůči většině myslitelných rizik a atakuje historické rekordy. Výlet nad dosavadní silnou rezistenci ale může mít jepičí život.
S&P 500
V pátek ráno by asi málokdo vsadil na to, že se hlavní americký index během dne podívá do těsné blízkosti absolutních historických rekordů (mimochodem, index S&P 500 Total Return, který zohledňuje i vyplácené dividendy, se na nové maximum bezpečně vyhoupl, letos ne poprvé). Reakcí na nečekaně silná data z amerického trhu práce byla rally o více než 1,5 %, která indexu S&P 500 zajistila týdenní zisk 1,28 % a vyslala jej nad silnou rezistenci 2 120 bodů.
Graf byl až do pátku sice nastaven optimisticky, ale silná hladina odporu naznačovala pokračování konsolidace cen mezi 2 040 a 2 120 body. Páteční růst na grafu vytvořil celkem široký cenový odskok (gap), který bude mít skeptičtější část investorů tendenci nejprve "vyplnit", než uvěří reálnosti útoku na historické rekordy.
Nejbližší rezistencí jsou absolutní maxima okolo 2 130 až 2 135 bodů, která se při překonání a potvrzení (alespoň dvou vyšších závěrečných cenách) změní na support. Ten nejbližší současný je na hladině 2 100 až 2 120 (dosavadní dlouhodobá rezistence), další podpory jsou na 20- a 50denních průměrech okolo 2 080 bodů. Indikátory jako MACD a RSI v pátek vzrostly, RSI se přiblížil hladině překoupenosti.
VIX
Index volatility VIX je na nízkých hodnotách. Dokud se bude pohybovat v rozmezí zhruba mezi 13 a 17 body, bude podporovat růstový scénář pro ceny akcií. Strach investorů se ale projevuje náhle a na opčním trhu se to může odrazit během jediného dne.
Závěr
Index S&P 500 se díky páteční rally ocitl prakticky na úrovni historických maxim. Spekulace o nastavení sazeb Fedu po červnové zprávě z trhu práce opět získaly na intenzitě, je ale nepravděpodobné, že by úroky rostly ještě v létě, na to je americká centrální banka opatrná. Rizika plynoucí ze světového politického dění jsou na jakoukoli náhlou akci Janet Yellenové a jejích kolegů příliš hmatatelná a mohou s trhem kdykoli opět bleskově zacloumat.
Investory v příštích týdnech bude zaměstnávat především výsledková sezóna. Od firem z indexu S&P 500 čekají analytici zhruba 5% meziroční pokles zisků. Zklamání či údaje v souladu s odhady budou srážet ceny akcií do "starého" pásma mezi 2 000 a 2 120 body indexu S&P 500, užší rozpětí pamatujeme mezi 2 040 a 2 100 body. Pokud by byly výsledky překvapivě lepší, historická maxima by nemusela v dalších dnech být jen nesmělou statistickou hříčkou, ale pravidelnou součástí denního tržního zpravodajství.
Aktuality

