Když je volatilita na vaší straně

Volatilita je zejména v krátkodobějším horizontu postrachem konzervativnějších investorů. Může u nich být důvodem pro odmítání některých investičních nástrojů. Těm, kteří se jí nebojí, ale může být i dobrým pomocníkem při diverzifikování portfolia.
Obecně platí, že vyšší volatilita znamená vyšší riziko, které by mělo být vykoupeno vyššími zisky. Ne vždy to platí, ale většina investorů to tak vnímá. I proto jsou někteří ochotni akceptovat vyšší riziko v očekávání vyšších dlouhodobějších zisků.
V polovině 80. let například akcie z rozvíjejících se trhů vykazovaly o 60 % větší volatilitu měsíčních výnosů než index S&P 500. U malých firem, jejichž benchmarkem by mohl být index Russell 2000, byla volatilita asi o 30 % vyšší. Z tabulky níže vyplývá, že ne vždy to muselo vést k lepším výnosům, ale o to zde nejde.
Jde o to, že diverzifikace mezi těmito třemi různými akciovými třídami mohla vést ke snížení volatility (což možná nepřekvapuje) a zároveň zvýšení výkonnosti. Jde o klasické portfolio rovnoměrně rozdělené mezi tři indexy a každoročně rebalancované, aby byly poměry stejné.
Zajímavé je, že volatilita diverzifikovaného portfolia je nižší než normální průměr hodnot volatility tří indexů (18,7 %) a výnos je vyšší než klasický průměr (10,2 %). Důvodem je právě diverzifikace a vyvážení portfolia. Jelikož se trhy nechovají stejně, volatilita se projevuje u jednotlivých indexů v jiných obdobích a v součtu je nakonec nižší.
Je to dáno například tím, že z 28 sledovaných let se jen ve 14 (tedy v polovině případů) pohybovaly indexy stejně, směrem vzhůru, ale jen ve 4 letech (14 % případů) se všechny najednou propadly. Pak bylo 5 let, kdy se dva indexy pohybovaly směrem vzhůru a jeden klesal a také 5 let, kde pouze jeden rostl a dva padaly. Další zajímavostí je to, že v 71 % času se trhy pohybovaly nad nebo pod celkovou roční výkonností o dvoucifernou hodnotu v procentních bodech.
Ukazuje to na to, že stavba portfolia je důležitým faktorem pro dlouhodobou výkonnost. Je potřeba pochopit vztah rizika a výnosu u jednotlivých aktiv v portfoliu, ale také to, jak se ovlivňují navzájem. Nejde tedy pouze o akceptování volatility jako rizika, ale o pochopení souvislostí a zjištění, kdy je volatilita pro portfolio výhodou a jak na ní lze vydělat.
Volatilita může být problémem v krátkodobém výhledu, ale v dlouhodobém horizontu ji mohou chytří investoři využít ve svůj prospěch. Je hrozbou pouze tehdy, když na ni investoři nesprávně reagují.
Zdroj: A Wealth of Common Sense