Emerging markets jako černý kůň příštích let?

Rozvíjející se trhy byly v posledních několika letech poněkud stranou zájmu investorů. Nezanedbatelná politická i ekonomická rizika ve spojení s nezajímavými výnosy nebyly tím, co by mohlo přilákat peníze investorů. Situace se ale v poslední době mění a letos jsou rozvíjející se trhy příjemným překvapením. Tento trend by mohl pokračovat.
Analytici a ekonomové vidí hned několik důvodů, proč by mohly být rozvíjející se trhy pro investory v příštích letech zajímavou destinací. Patří mezi ně jak klesající politická a makroekonomická rizika (i když obnovení růstu není definitivní) i zajímavé ohodnocení aktiv. V kombinaci s dostatkem likvidity a poměrně špatnými vyhlídkami investičních nástrojů v rozvinutém světě (sazby na nule nebo v mínusu, drahé akcie) se jeví rozvíjející trhy poměrně atraktivně.
Akcie a také nástroje s pevným výnosem z mladých trhů letos poprvé po třech letech překonávají rozvinuté trhy - akcie o více než 10 procentních bodů, dluhopisy zhruba o šest. Daří se také měnám, které jako celek posílily vůči dolaru o zhruba 6 %. Může jít o začátek trendu, ale také o pouhý výkyv. Pokud ale vezmeme v úvahu zmiňovaná fakta a přidáme k nim stabilizaci na trhu s ropou vytvářející lepší ekonomické prostředí, kterému mohou pomoci i centrální banky, spíše budeme hovořit o začátku trendu.
Na prvním grafu vidíme plody těchto pozitivních změn projevujících se na akciových trzích. Rozvíjející se trhy se dokázaly poměrně dobře vyrovnat i se šokem v podobě brexitu. Velkým rizikem navzdory relativnímu uklidnění situace zůstává reakce investorů na výměnu stráží u americké administrativy.
Poměrně zajímavá situace panuje i na trhu s dluhopisy, kde mají rozvíjející se trhy možná ještě lepší výchozí pozici než na trzích akciových (v porovnání s rozvinutými trhy). Nulové či záporné úrokové sazby ve většině rozvinutého světa mají za následek hledání výnosů na trzích s vysokým výnosem či v rozvíjejících se zemích. Z tohoto pohledu mohou být zajímavé například dluhopisy zemí Latinské Ameriky.
"Proces fiskální konsolidace v regionu a očekávaná inflace blížící se k cílovým úrovním může být zajímavou příležitostí pro investory na trhu s pevně úročenými aktivy. Musíme si také uvědomit, že snižování sazeb může pomoci akciovému trhu. Pro ty, kdo se obávají negativních dopadů růstu úrokových sazeb v USA, by mohla být zajímavá Latinská Amerika," míní analytici z BNP Paribas Investment Partners.
Zdroj: BNP Paribas