US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Držte si klobouky, iracionální nadšení 3.0 je tu a není před ním úniku

Před dvěma dekádami přednesl tehdejší šéf americké centrální banky Alan Greenspan řeč, ve které varoval před "iracionálním nadšením" na americkém akciovém trhu. Dvě slova, kterými Greenspan upozorňoval na nebezpečí spojené s prudkým nárůstem cen akcií, zapomenuta nebyla, obsah jeho projevu ale jako by se obrátil v prach.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
23. 11. 2016 | 18:00
Ocenění

Greenspan na konci roku 1996 varoval před nebezpečími, která na trzích může vytvářet dlouhodobě nízká inflace. Upozorňoval, že slabý růst spotřebitelských cen posiluje důvěru investorů v akcie, což může vyústit ve vznik akciové bubliny. Jako příklad takového vývoje použil Greenspan Japonsko, kde se v 90. letech 20. století index Nikkei 225 po prudkém růstu propadl z bezmála 40 000 bodů až ke 14 000 bodům, a upozornil, že ačkoli propad cen amerických akcií z roku 1987 na ekonomiku USA výrazně negativní dopad neměl, nelze turbulence na trzích brát na lehkou váhu.

Greenspan s varováním před iracionálním nadšením přišel poté, co index technologického trhu Nasdaq Compoiste vzrostl od začátku roku 1990 do prosince 1996 ze zhruba 400 bodů na přibližně 1 300 bodů. Šéf Fedu dokonce řekl, že tyto obavy jsou tak závažné, že musejí být integrální součástí úvah o nastavení měnové politiky americké centrální banky. U slov ale zůstalo, jak se ukázalo jen o pár let později.

Když na začátku nového tisíciletí splaskla internetová bublina, Greenspan svými snahami zaplátovat všechny díry paradoxně pomohl vzniknout další finanční katastrofě, jejíž sílu svět poznal ani ne o deset let později. A ani dnes, dvacet let po Greenspanově projevu a splasknutí dvou obřích bublin nejsme o mnoho dále. Stačí se podívat, na jakých úrovních se pohybují ceny akcií, dluhopisů nebo nemovitostí, a zamyslet se, díky čemu se do závratných výšin dostaly.

Fed si to nechce přiznat a trh předstírá, že nic takového nevidí, vývoj příštích let je ale již nyní nalinkován. Otázkou je, kdy a odkud přijde impulz, který strhne lavinu a opět pohřbí naděje na to, že se (finanční) svět poučil a již nebude opakovat stejné chyby.

Zdroj: thefelderreport.com

Akciový trhAmerické akcieInvestiční bublinyOcenění
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná