US MARKETOtevírá za: 7 h 10 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Spekulace o dividendě aneb Mají se investoři bát netransparentní Berkshire Hathaway?

Warren Buffett je investorská legenda, o tom není pochyb. Jeho slova jsou pro řadu investorů zákonem. Pouze na jeho vyjádření jsou ale odkázáni držitelé akcií společnosti Berkshire Hathaway, o fungování firmy totiž nemají prakticky žádné jiné informace. Božská aura velkého šéfa jim musí stačit. To se ale může brzy změnit.

Investoři Buffetta respektují nejen pro jeho výsledky, ale také díky jeho názorům, přístupu k penězům a v neposlední řadě velkorysosti. Co se ale týče informování investorů o fungování a hospodaření Berkshire Hathaway, Buffett již tak velkorysý není. Firma je dlouhodobě považována za jednu z nejméně transparentních a blíží se v tomto směru čínským nebo ruským bankám.

Hlasy zpochybňující transparentnost společnosti Berkshire Hathaway se ozývají poměrně pravidelně a budou stále hlasitější s tím, jak se bude blížit odchod Warrena Buffetta do důchodu. "Zázrak z Omahy" totiž není pouze tváří společnosti, ale také tím, kdo má schopnost všechny kritiky a pochybovače umlčet. Jeho slovo je totiž to, co platí, a všem to zatím stačí. Zda to bude stačit i příštímu vedení firmy, je otázka.

Přitom ke spokojenosti by již dnes stačilo investorům málo. První, čím by Buffett umlčel kritiky a zlepšil transparentnost, by mohly být pravidelné earnings calls nebo publikování obsáhlejších informací o výkonnosti jednotlivých společností v portfoliu firmy. Druhým vstřícným krokem by mohlo být vyplacení části hotovosti, které Berkshire desítky miliard, v podobě dividendy.

Buffett ale razí názor, že jeho rozhodnutí a akvizice umožní investorům lepší zhodnocení, než kdyby zdroje snižoval o vyplacené dividendy. A zdá se, že investorům to stačí. Ve výroční zprávě za rok 2013 slavný investor hájil své rozhodnutí nevyplatit dividendu a akcionáři jeho rozhodnutí schválili.

Až Buffett odejde, jeho nástupce bude mít co dělat, aby dokázal jít v jeho šlépějích a realizoval podobně velké akvizice se stejným úspěchem. Když se rozhodne vyplatit alespoň část ze zisku ve formě dividendy, mohl by investory získat na svou stranu. Což by dále omezovalo potřebu dělat akvizice za každou cenu, aby peníze neležely ladem v bance. Problém by mohl nastat v případě, že by Warren Buffett odstoupil v blízké době, kdy se akcie jeho společnosti obchodují s poměrně velkou prémií.

Příští šéf Berkshire Hathaway nebude oplývat aurou dokonalosti, jakou se může pyšnit Buffett. Slova o tom, že společnost je v pořádku a dividenda není dobrým řešením, nebudou patrně investorům z jiných úst znít tak uspokojivě.

Zdroj: Bloomberg

Americké akcieBerkshire HathawayDividendyWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika