Akcie vs. dluhopisy: Nový tržní fenomén je na světě!

Růst sazeb je obecně považován za nepříznivý pro akcie. Hlavním argumentem této myšlenky je to, že rostoucí sazby zatraktivní dluhopisy. Svou roli mohou hrát také vyšší náklady na dluhy, které se promítnou do výsledků firem. Je tento konvenční přístup aktuální i v současnosti?
Podle ekonoma z Deutsche Bank Torstena Sløka uvedená negativní korelace mezi úrokovými sazbami a akciovými trhy nefunguje prakticky již od začátku třetího milénia. Jsou spíše pozitivně korelovány, a to více než kdy dříve, což ukazuje graf 10leté klouzavé korelace změny výnosů 10letých státních dluhopisů USA a indexu S&P 500.
Za změnou prý stojí jeden velice silný faktor, a sice inflace. V 70. a 80. letech byla inflace vysoká, což odpovídalo inverznímu vztahu mezi sazbami a cenami akcií. Dnes ale tato dynamika nefunguje, protože inflace je nízká a stěží se dostane na hladinu, která by se zamlouvala centrální bance (řeč je o USA, ale inflace je samozřejmě nízká i v dalších ekonomikách).
"Pozitivní korelace mezi úrokovými sazbami a akciemi je relativně nový fenomén. Myslím si, že inflace zůstane pod kontrolou a blízko 2% cíle Fedu. Výsledkem bude to, že vyšší sazby budou na trhu fungovat s nadále vyššími cenami akcií," napsal Sløk.
Ceny akcií se pohybují poblíž historických maxim, takže se na první pohled zdá, že by ekonom mohl mít pravdu. Nelze ovšem nezmínit, že optimismus na trzích je nyní tak velký, že by jej nedokázal zlomit ani větší problém, než jsou (nejistě) rostoucí sazby. Ale jelikož právě levné peníze jsou jedním z největších tahounů současného býčího trendu, jejich postupné zdražení možná nakonec přece jen povede k tomu, že se korelace dostane do svého starého normálu.
Zdroj: Deutsche Bank
Aktuality
