Rada 30 let po Černém pondělí: Nebuďte pasivní!

19. října 1987 se akciové trhy zhroutily a investoři čelili šokující realitě. Takzvané Černé pondělí před 30 lety bylo prvním krachem na trhu, z kterého byly obviněny automatické obchodní programy. Ty znamenají vedle výhod také riziko i v roce 2017.
Během burzovního krachu v roce 1987 zaznamenali američtí investoři ztráty okolo 10 % za pouhé dva týdny. Černé pondělí bylo prvním kolapsem, z kterého jsou obviňovány automatické obchodní programy. Obchodníci se spoléhali především na doporučení programů k prodeji akcií v případě poklesů cen. Chtěli omezit škody ve spravovaných portfoliích. Když ale všichni prodávali, trh se jen dále propadal.
Obchodování založené na pravidlech nebo programované obchodování bylo příčinou i dalších pádů, zejména toho v květnu 2010, kdy index S&P 500 ztratil 6 % za dvacet minut. Od roku 1987 se přitom zvýšil podíl algoritmického obchodování na všech transakcích s akciemi v USA, a to z 13 % na současných 27 %. I dnes tedy může dojít k podobnému krachu na trhu.
Je ale dobré mít na paměti, že akciové trhy historicky nabídly dobrou návratnost. I po nejhorších měsíčních poklesech v posledních čtyřiceti letech obvykle následoval výrazný růst. V průměru tak akcie vydělávají asi 7 % za rok.
Investoři by ale neměli jen sedět a nic nedělat. Taktické alokování peněz na všech trzích jim může pomoci ochránit hodnotu před delšími propady a změnami na trhu. Akcie finančních společností jsou například nadále zajímavě oceněny ve srovnání s celým trhem a nabízejí ochranu před vyššími sazbami i strmějšími výnosovými křivkami, respektive participaci na nich.
Zdroj: Fidelity International