Sbohem, fundamentální analýzo! Trhům dnes vládne politika

Někteří z vás si možná ještě vzpomenou na krásné časy, kdy bylo možné stanovit hodnotu firem za pomoci fundamentální analýzy. Většinou to šlo následujícím způsobem: Odhadly se budoucí příjmy a výdaje příslušné firmy a celé se to diskontovalo rizikovou úrokovou sazbou. Získaná hodnota pak byla vyšší nebo nižší než současná tržní hodnota dané firmy. Příslušný absolvent politologie, který jako "guru" sedí v renomované investičně-auditorské firmě, pak mohl vyslovit nákupní nebo prodejní doporučení.
Kde jsou "staré dobré časy"?
Finanční analytik, který chtěl být v loňském roce úspěšný, musel být vzdělán především v oblasti politologie či psychologie a toto vzdělání si následně doplnit rychlokurzem nejzákladnějších znalostí z makroekonomie. Přednášky z oblasti financí mohl klidně strávit brouzdáním po sociálních sítích.
V letošním roce to bude velmi podobné. Na kaptitálových trzích budou velké tržní pohyby s největší pravděpodobností pokračovat a i nadále budou finanční trhy ovlivňovány politickými náladami. Jejich směr bude určován každodenním politikařením v Evropě, Asii a USA.
Kvalitní management a celková schopnost řídit firmy budou ovlivňovat akciové kurzy jen v omezené míře.
Chceme-li odstranit tuto hodnotící libovůli prostřednictvím ratingových agentur, musíme zajistit, aby tyto společnosti byly konečně nuceny zaměstnávat certifikované analytiky. Na finančně-analytických místech často kromě politologů sedí také teologové a fyzici, kteří se ráno trochu zabývají Řeckem, v poledne trochu Portugalskem a odpoledne Itálií.