Technologické varování pro akciové býky: Není Nasdaq jako Nasdaq

Poslední květnový týden naznačil, že by technologickým titulům, v posledních letech táhnoucím americký akciový trh výše, mohla docházet pára. Trh reagoval opatrně mimo jiné i na exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa namířený proti velkých sociálním sítím. Napadá v něm právo sociálních sítí na prakticky nulovou zodpovědnost za příspěvky uživatelů, ne náhodou ovšem příkaz podepsal poté, co Twitter začal k jeho příspěvkům dodávat odkazy, jež mají uvádět Trumpovy výroky na pravou míru. Varovný je ovšem i vývoj hlavních technologických indexů jako takových.
Americký technologický trh má řadu benchmarků, nejsledovanější jsou ale indexy Nasdaq 100 a Nasdaq Composite. Zatímco první jmenovaný zahrnuje cenné papíry stovky těch největších technologických společností, Nasdaq Composite jako celek skrývá okolo 3 300 příběhů konkrétních firem. A investoři by měli věnovat pozornost rozdílnosti vývoje těchto dvou indexů.
Poměr obou benchmarků v uplynulých letech rostl (velké firmy byly na burze výkonnější než ty menší), až se letos vyšvihl na úroveň, na které byl naposledy před dvaceti lety. A rok 2000 je již po dvě dekády mementem, protože tehdy akciový trh začal padat z dlouholetého vrcholu a ztratil desítky procent.
Na měsíční bázi přitom poměr indexů Nasdaq 100 a Nasdaq Composite v březnu a dubnu předvedl medvědí obraty, což vyvolává myšlenky na to, že po dosažení vrcholu v hodnotě tohoto poměru mohla být na grafu vykreslena jasně medvědí formace dvojitého vrcholu.
Srovnávat současný trh s čímkoli, co známe z historie, je ošidné. Centrální banky na trhy nikdy neuvolňovaly tolik peněz jako nyní, úrokové sazby jsou na extrémně nízké úrovni a význam technologií v běžném životě lidí také nikdy nebyl větší. I tak by ale akcioví býci měli o varování se značkou Nasdaq minimálně vědět – před rokem 2000 byla také důvěra v technologické tituly obrovská, a jak to dopadlo.
Zdroj: Kimble Charting Solutions