O trvale(ji) vysoké volatilitě akcií a jak s ní (ne)pracovat

Vysoká volatilita na akciovém trhu se často objevuje v době, kdy je ocenění akcií vysoké. Stejně tak se ceny na trhu rozkolísají spíše v prostředí nízkých úrokových sazeb. Proč?
Současná situace je v kostce taková, že i malé změny sazeb a ekonomické aktivity mívají až nečekaně velký vliv na ceny akcií. A kdo si umí dát dva a dva dohromady, není nejspíše současnou vyšší volatilitou na trzích překvapený. Centrální banky v čele s Fedem budou držet úroky nízko, možná i proto, že politici tak docela nevědí, co si počít s ekonomikou (zasaženou pandemií koronaviru, rádi dodávají i oni sami, protože by jinak museli řešit strukturální problémy, což není zrovna zdroj preferencí voličů).
Perfektní ocenění na trzích prakticky nemůže nastat, ale kdyby snad modelově nastalo, stačil by pak i ten nejjemnější burzovní větřík, aby se pomyslné špičky stromů začaly povážlivě kymácet. Volatilita by proto neměla nikoho překvapovat. A není důvod na ni přehnaně reagovat ani v rámci skladby investičního portfolia, pokud tedy je sestava investic dlouhodobě smysluplná.
"Moje rada pro investory je v současném prostředí jednoduchá: Držte vyvážené portfolio investic a nesnažte se naskakovat do krátkodobých trendů. Kupujte levné akcie a (nejlépe se ziskem) se zbavujte těch drahých. Prodávejte tržním nenasytům a nakupujte od těch, kdo panikaří," opakuje burzovní mantru investiční manažer David Merkel na svém blogu.
Extrémně uvolněná měnová politika Fedu podle něj vyústí v katastrofu, netroufá si ale odhadovat, jak přesně bude vypadat a čím se projeví. "Obrovské objemy odkupovaných dluhopisů znamenají de facto monetizaci vládních deficitů. Hlubokých deficitů. Sázet na inflaci bych si ale po zkušenostech z finanční krize netroufal. I tehdy mnozí věštili raketový růst spotřebitelských cen. Bohatí ale nakonec své zájmy dokázali ochránit, zdražovala hlavně finanční aktiva a nemovitosti," podotýká na závěr David Merkel.
Zdroj: alephblog.com