Začíná říjen, nejvíce volatilní měsíc. Investorům se ale letos sázka na akcie může vyplatit

Kombinace tradiční říjnové volatility a historicky průměrné výkonnosti akcií by letos investorům mohla hrát do karet.
Zkušenější investoři již jistě viděli níže uvedený graf. Ano, říjen je pro americké akcie historicky nejvíce volatilní měsíc. Index Dow od roku 1896 v tomto měsíci kolísá na denní bázi nejvíce v rámci celého roku. A platí to i v případě, že bychom z dat vyňali roky 1929 a 1987, během kterých v říjnu došlo k extrémním výprodejům. A nemohou za to ani roky prezidentských voleb, jež se konají tradičně koncem podzimu, říjen je nejkolísavější například i jen v prvních a třetích letech prezidentských cyklů.
Říjen bývá pro americké akcie mimořádně volatilní
Vlastně není tak docela jasné, proč ceny akcií nejvíce kolísají právě v říjnu. Možná jde zkrátka jen o statistickou anomálii. Ovšem pozor, to neznamená, že taková statistika nemá význam. Povědomí o tom, že říjen je synonymem kolísání na trzích, může investory i krátkodobé obchodníky ovlivňovat v jejich rozhodování, a tedy vést k volatilitě. Sebenaplňující se sezónní pravidelnost jako vyšitá. A nemyslete si, těchto "vzorců" nejsou ušetřeny ani algoritmy, je to mnohdy právě naopak.
A proč (případně jak) mohou z kolísání na trzích investoři těžit? Známý komentátor a znalec tržní historie Mark Hulbert se ponořil do dat za více než 120 let a zjistil, že když se od říjnového tržního minima spočítají zisky k maximu z následujícího listopadu a prosince, mohou investoři vydělat (v průměru za uvedené více než století) více, než kolik při stejném "vzorečku" slibuje nákup amerických akcií na cenovém dně v jakémkoli jiném měsíci a prodej na maximech v dvou měsících následujících. Snad je tomu rozumět.
Sám Hulbert ale upozorňuje na podstatný zádrhel v tomto sezónním "patternu" jako základu pro krátkodobou obchodní strategii. "Museli byste samozřejmě v daný říjnový den po skončení obchodování správně odhadnout, že od zítřka již ceny akcií neklesnou níže, a nakoupit. A stejně tak byste potřebovali poté v listopadu nebo prosinci prodat na maximu pro zbytek daného roku," varuje investory před jinak nepochybně slibnou sezónní "hříčkou".
To ale neznamená, že je povědomí o sezónnosti na trzích zbytečné. "Pokud nemáte opravdu dobrý důvod prodávat akcie, vše výše uvedené pro mě znamená jedinou věc: Zůstaňte zainvestovaní v akciích, utíkat do hotovosti zrovna v říjnu většinou nemá smysl," uzavírá Mark Hulbert. A historická výkonnost akcií na konci roku mu v tom dává plně za pravdu. Kéž by jen závěr toho letošního byl ukázkově průměrný, co říkáte?
Průměrné zisky indexu Dow od roku 1950 v jednotlivých měsících
Zdroj: MarketWatch