Burzovní kalendář (21. 12. - 25. 12. 2020)

Akciové trhy dále těží z optimismu ohledně postupného proočkování populace proti covidu-19 a možného dosažení dohody na další dávce podpory ekonomiky v USA. Vánoční týden bývá poměrně klidný, letošní rok je ale tak trochu jiný.
Ohlédnutí
Uplynulý týden patřil americké centrální bance a nadále také informacím ke koronavirové pandemii a vakcíně proti covidu-19. Akciové benchmarky převážně rostly. V USA index Dow stoupl o 0,44 %, S&P 500 se zvýšil o 1,25 % a technologický Nasdaq Composite zpevnil o 3,05 %. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal za týden 1,48 %, FTSE 100 se snížil o 0,27 %, DAX posílil o 3,94 % a CAC 40 vzrostl o 0,37 %. Akcie na pražské burze podle indexu PX za týden stouply o 4,2 %.
Evropské akcie v pátek uzavřely pod nulou, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Pražská burza v pátek poprvé v týdnu klesla, zůstává ale nad 1 000 bodů
Měnový výbor americké centrální banky ponechal na měnověpolitickém zasedání základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Centrální banka rovněž zveřejnila novou prognózu, v níž zlepšila ekonomický výhled pro letošek i příští dva roky. HDP Spojených států by podle nové prognózy měl letos klesnout o 2,4 % (zářijová prognóza: -3,7 %), v příštím roce by měl vzrůst o 4,2 % (září: +4,0 %), v roce 2022 o 3,2 % (září: +3,0 %) a v roce 2023 o 2,4 % (září: +2,5 %).
Zasedaly také centrální banky ČR a Spojeného království, přičemž obě ponechaly měnovou politiku beze změny. Po zasedání České národní banky guvernér Jiří Rusnok potvrdil, že sazby by měly ještě nějakou dobu zůstat stabilní. Ekonomové odhadují, že by mohly začít růst ve druhé polovině příštího roku.
Skvělý týden za sebou mají kryptoměny v čele s bitcoinem. Jeho kurz ve středu razantně prolomil hladinu 20 000 dolarů. Tento vývoj přilákal řadu investorů hledajících momentum a bitcoin rychle pokořil i následující tři tisícové úrovně. Analytici se nyní předhánějí v býčích předpovědích, podle některých by se příští rok mohl kurz kryptoměny dostat dokonce nad 300 000 dolarů. V neděli se kolem 12.00 SEČ pohyboval kolem 23 450 dolarů.
Z ekonomických dat investoři vyhodnocovali průmyslovou výrobu v eurozóně a Číně, čínské, americké a britské maloobchodní tržby, britskou nezaměstnanost, předběžné prosincové indexy nákupních manažerů, inflaci v eurozóně, dílčí data z amerického realitního trhu nebo indexy Ifo pro Německo.
Hospodářské výsledky zveřejnily na Wall Street mimo jiné společnosti Lennar, General Mills, Rite Aid, FedEx či NIKE a v Evropě například METRO nebo Inditex.
Evropská centrální banka oznámila, že umožní bankám opět vyplácet dividendy. Zpětné odkupy a výplata dividend však budou až do září 2021 omezeny maximální výší 15 % kumulovaných zisků za roky 2019 a 2020 a 0,2 procentního bodu z CET1 kapitálu. Současně ECB finanční domy vyzvala, aby výplatu dividend v prvních devíti měsících příštího roku zvážily. Předseda dozorčí rady ECB Andrea Enria uvedl, že by banky v eurozóně mohly vyplatit přibližně jednu třetinu toho, co by vyplácely za normálních podmínek. Zmíněné omezení týkající se čistého zisku by pro Erste Group Bank znamenalo dividendu okolo 0,8 eura na akcii dohromady za roky 2019 a 2020.
V pátek zveřejnil výsledky zátěžových testů amerických bank Fed. Finanční domy mají dostatek kapitálu, aby se vypořádaly s rozsáhlými ztrátami a dokázaly i ve velmi obtížných podmínkách pokračovat v poskytování úvěrů. Fed se sice rozhodl, že banky budou v prvním čtvrtletí příštího roku nadále podléhat omezením pro výplaty dividend a odkupy vlastních akcií, zároveň však přikročil ke zmírnění těchto omezení. Podle nových pravidel budou moci banky na výplaty dividend a odkupy vlastních akcií vynaložit částky odpovídající jejich loňským ziskům.
Výhled
Vánoční týden by měl být z hlediska aktivity investorů podprůměrný. Obchodování budou téměř na všech trzích ovlivňovat svátky. Na pražské burze bude obchodní týden kratší o dva dny a většina ostatních evropských trhů na tom bude obdobně. Na burzách v Londýně nebo v USA se bude obchodovat i na Štědrý den, seance ale budou zkrácené.
"Index S&P 500 se po celý uplynulý týden držel v rozpětí asi 1,5 % a několikrát posunul historická maxima. Na denním ani týdenním grafu se nic nemění, nejbližší support je nadále na 3 600 (zářijová a listopadová maxima), další (zesílený klouzavým průměrem) je na 3 550. Až jeho případné prolomení by bylo pro akcie negativním signálem. Je ale málo pravděpodobné, že by k tomu došlo v brzké době," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Vánoční týden by mohl proběhnout v klidu, s minimálními změnami a při nízkých objemech obchodů. S blížícím se koncem roku navíc analytici zveřejňují vesměs optimistické predikce na rok 2021. Podmínky se opakují – očkování proti covidu-19 a pokračování podpory ekonomiky ze strany vlád a centrálních bank. Jako kdyby do hry nemohlo vstoupit něco nečekaného."
"Očekáváme, že trh bude ve sváteční náladě vyčkávat, zda nedojde ke schválení vakcín proti covidu-19 americkým úřadem FDA. Pro příští týden tedy odhadujeme neutrální až lehce pozitivní náladu v očekávání schválení vakcíny," uvedl v pátek analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Přípravek od společnosti Moderna pak o víkendu schválil americký regulátor k využití v mimořádných případech, jako je právě současná pandemie.
Investoři také čekají, zda se americký Kongres dokáže shodnout na dalším balíku na podporu ekonomiky USA. Podle amerických médií demokraté a republikáni v Senátu v sobotu pozdě večer dohodli kompromis u jednoho z problematických bodů chystané sady opatření na oživení ekonomiky v hodnotě kolem 900 miliard dolarů. "Vypadá to, že se to podaří. Když to takhle půjde dále a nic nám nevstoupí do cesty, budeme moci zítra (v neděli) hlasovat," citoval deník The Wall Street Journal lídra demokratů v Senátu Chucka Schumera.
O novém balíku krizových opatření američtí zákonodárci hovoří již měsíce, veškeré snahy o jeho schválení ale dosud poměrně rychle ztroskotaly. Podle agentury AP však po měsících neupřímného dialogu republikáni a demokraté v prosinci začali vážně vyjednávat ve snaze dosáhnout výsledku před vánoční přestávkou v zasedání.
Jasno stále není kolem vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií po konci přechodného období po brexitu. Londýn a Brusel se snaží dosáhnout obchodní dohody, která by odvrátila lednové zavedení cel v obchodě, přechodné období má ale skončit již za necelé dva týdny, takže času není nazbyt.
Z makroekonomických zpráv se investoři zaměří ve Spojených státech na údaje o HDP, statistiku osobních příjmů a výdajů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za listopad a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Sledované bude i měnověpolitické zasedání čínské centrální banky a investoři budou vyhodnocovat také zprávu o britském HDP.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. prosince
V pondělí se bude zrak investorů upírat k akciím automobilky Tesla, které budou nově součástí indexu S&P 500. Tesla bude mít v indexu váhu zhruba jedno procento. Mimo jiné to znamená, že indexové fondy navázané na index S&P 500 musejí celkem prodat akcie jiných firem z tohoto indexu za zhruba 51 miliard dolarů, aby jejich portfolia přesně odrážela jeho nové složení. Začlenění Tesly do S&P 500 se očekávalo již před třemi měsíci, kdy si k němu automobilka připravila cestu zveřejněním hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí, které bylo pátým ziskovým v řadě. Za poslední týden akcie podniku stouply ze zhruba 620 USD na 695 USD, jen v pátek zpevnily o téměř 6 %.
10 zajímavých faktů o Tesle mířící do indexu S&P 500
"V druhé půlce prosince si investoři rádi připomínají pohádku o takzvané Santa Claus Rally. Pokud ji neznáte, je o americkém trhu, který v druhé polovině prosince zaznamenává (v porovnání se zbytkem roku) nadprůměrné výnosy. Na rozdíl od řady jiných pohádek je tato podložená statistickými daty a řadou různých vysvětlení. Za posledních 70 let vynesl index S&P 500 v prosinci průměrně 1,5 %. Nejziskovější pak bývá období mezi Vánocemi a druhým lednovým dnem. Proč? Někteří tento jev přisuzují všeobecnému optimismu a vánočnímu duchu. Jiní novým penězům na trhu - lidé investují část vánočních prémií, a zvyšují tak ceny akcií. Oblíbeným vysvětlením je i jev, který je označován jako 'window dressing', v češtině bychom spíše řekli 'Potěmkinovy vesnice'. Někteří portfoliomanažeři se ke konci roku snaží zbavovat slabých akcií a nakupují místo nich dražší, kterým se dařilo. Účelem je ukázat úspěšně sestavené portfolio ve čtvrtletním výpisu. V seznamu 'důvodů' by šlo ještě dlouze pokračovat, ale reálné důvody ve skutečnosti nikdo nezná," napsal Martin Luňáček z české investiční robo-advisory platformy Portu.
Výhled pro jednotlivé dny
V noci na pondělí bude čínská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. V ČR vyjde zpráva o zahraničním dluhu, Evropská komise doplní index spotřebitelské důvěry za eurozónu a ve Spojených státech dojde na index aktivity chicagského Fedu.
V úterý dopoledne na trh Británie pošle zprávu o HDP a Německo doplní index spotřebitelské důvěry od GfK. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na zprávu o vývoji ekonomiky, statistiku prodejů starších domů a index průmyslové aktivity richmondského Fedu.
Středeční ráno bude patřit německému indexu dovozních cen. Odpoledne doplní Spojené státy pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zprávu o osobních příjmech a výdajích, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, údaje o prodejích nových domů a zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.
V Evropě ani ve Spojených státech ve čtvrtek (na Štědrý den) ekonomická data vycházet nebudou a odpočinout si budou moci investoři i v pátek.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Finanční trhy budou ve zbytku roku spíše než ekonomický kalendář sledovat pandemickou situaci a vývoj na geopolitické scéně.
- Aktuální vlna covidu-19 ekonomiky opět negativně ovlivní, i nadále ale platí, že průmyslové země na tom budou relativně lépe. Spíše než diskuze nad krátkodobějšími ekonomickými dopady současné vlny bude důležitější debata nad dlouhodobějším vývojem, kde, doufejme, proočkovanost povede ke zklidnění situace a návratu k normálu. Ten ale bude jiný než před koronavirem. Aktuálně trhy straší zmutovaná forma viru ve Velké Británii.
- I ve zbytku roku bude trhy trápit geopolitika - v centru dění zůstává nekončící příběh brexitu (ani nedělní deadline nakonec deadlinem nebyl) či americký fiskální balíček.