US MARKETOtevírá za: 55 h 49 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Jak investovat s hrozbou bubliny v zádech?

Bublina

Legendární investor a spoluzakladatel společnosti GMO Jeremy Grantham varoval před akciovou bublinou na konci 90. let, znovu ani ne o deset let později a s dalším varováním přišel před pár dny. Ačkoli je řečí o bublinách všude plno, toto riziko není radno podceňovat.

Podle Granthama jsou nyní akcie extrémně nadhodnocené. O bublině podle něj svědčí také IPO mánie a silný růst objemu spekulativního kapitálu. "Jsem přesvědčený, že to, co bude následovat, se zapíše do dějin jako jedna z největších bublin historie vedle těch z let 1720, 1929 a 2000," napsal Grantham před pár dny. Sluší se ovšem dodat, že ani on není neomylný. O bublině, která brzy splaskne, hovořil třeba i v roce 2014.

Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management se snaží Granthamova slova mírnit, když říká, že by si rozhodně nedovolil hovořit o tom, že je v bublině celý trh. "Vyloučit ale samozřejmě nelze nic. Bubliny se na trhu čas od času vytvoří, takže by investoři s jejich možným splasknutím měli počítat vlastně vždy," dodává. Způsobů, jak se na takovou situaci připravit, je podle něj několik.

Ofenzivní přístup

George Soros kdysi řekl: "Když vidím narůstající bublinu, pustím se do nakupování. Přilévám olej do ohně." Zní to riskantně, avšak zvýšené riziko může být spojené se zajímavými potenciálními výnosy. Klíčové jsou ale načasování exitu a příprava jeho způsobu.

Defenzivní přístup

Jeremy Grantham se v očekávání splasknutí bubliny snaží "ukrýt" do hodnotových akcií a do titulů na rozvíjejících se trzích. Ukazuje tak, že cestou, jak se stát defenzivním investorem, není jen rozprodej portfolia a držení hotovosti. Alternativou mohou být podhodnocené či fundamentálně silné tituly méně korelované se zbytkem trhu.

Střední cesta

Na stole je samozřejmě i kompromisní řešení, tedy kombinace dravé sázky na vyšší tempo zdražování v závěrečné fázi formování bubliny a realokování části prostředků do defenzivnějších oblastí. Částí portfolia lze spekulovat na pokračující růst, část naopak připravit na možný obrat trendu. Výhodou této strategie je i potřeba pracovat jen s menší částí portfolia, pokud se opravdu situace na trhu zásadně změní.

Držení se plánu

Možností je také pokračování v nastavené strategii bez větších úprav portfolia. O této strategii by měli přemýšlet zejména lidé s dlouhodobým horizontem investující pravidelně. Díky průměrování nákupních cen totiž v jejich případě ani případný propad trhu není tragédií, ale spíše příležitostí.

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"

Jak (ne)snadná je strategie "kup a drž"

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Investiční bublinyInvestiční strategiePonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika