Goldman Sachs: S těmito tituly můžete vydělávat na meme hře v době, kdy větší aktivita drobných traderů otevírá obrovské příležitosti. Jen musíte umět včas vyskočit z rozjetého vlaku
Tradingová mánie je zpátky v plné síle, některé akcie předvádějí v horizontu pár dnů pohyby o desítky, ba stovky procent. Goldman Sachs v tomto prostředí vysvětluje, jak si lze ukousnout z místy opravdu bohatě kynoucího koláče, ale přitom neriskovat hluboké ztráty.
V lednu burzovní vody rozvířili obchodníci, kteří se na Redditu domluvili, že to natřou spekulantům na pokles, a vyhnali prudce vzhůru ceny akcií firem jako GameStop nebo AMC Entertainment. Pak byl nějakou dobu relativní klid, aby se zkraje června mánie spustila nanovo. Jestli si někdo myslel, že jakmile budou mít lidé v otevírající se ekonomice něco lepšího na práci, podobné úlety vymizí, spletl se. Stačí se podívat, co v posledních dnech předváděly kurzy akcií firem jako Clover Health, Clean Energy Fuels, ContextLogic nebo Wendy's.
Funguje to stále stejně: Obchodníci sledují, u kterých firem je vysoká míra spekulací na pokles (SHORT interest) a zorganizují hromadný nákup, který spekulanty na pokles donutí uzavírat pozice, dané akcie nakupovat, a tedy hnát výše jejich cenu. Dá se na to v krátké době úžasně vydělat, jen je potřeba umět včas prodat. A není tak úplně jisté, že budete mít komu, a navíc za cenu, jakou byste si představovali.
Goldman Sachs se zaměřila tituly, u nichž je patrná vysoká aktivita drobných investorů a obchodníků. Ta se pozná podle velkého množství obchodů v relativně malých objemech (anglicky se tomu říká small-lot trading). Aktuálně je podle banky (na základě studie čtyř populárních akcií – Gamestop, AMC Entertainment, Palantir, Workhorse Group – a struktury obchodů s nimi) aktivita drobných obchodníků spíše předstihovým ukazatelem dalšího vývoje, nikoli znamením pro kontrariány, že mají vsadit opačně (jako tomu bylo v minulosti poměrně běžně).
Pro sledování aktivity malých obchodníků Goldman Sachs rozlišuje obchody s akciemi do 2 000 USD a s opcemi v celkovém objemu do 5 000 USD. Ty pak na denní bázi srovnává s celkovým objemem obchodů s jednotlivými tituly, přičemž z poměru obou objemů vyvozuje přibližnou aktivitu drobných hráčů na trhu s danými akciemi (i profesionální investoři mohou obchodovat v menších objemech, na americkém trhu to ale není tak běžné).
Investiční banka zjistila, že drobní hráči spíše řeší, zda koupit, či nekoupit danou akcii, než že by ji shortovali, jako to dělají hedgeové fondy. Jakmile tedy retail má v hledáčku nějakou akcii, statistiky u daného titulu ukážou na nárůst čistých nákupních pozic, což může spekulanty na pokles zaskočit a vyhnat kurz předmětné akcie výše. Přesně tak, jak jsme toho letos byli již mnohokrát svědky. "Nákup akcií poté, co u nich naroste podíl nákupních objednávek o malých objemech, je od posledního dna na trzích 12. května velice účinnou obchodní strategií," píše se ve studii Goldman Sachs.
Volatilita, která na trzích s těmito akciemi následně vznikne, přiláká institucionální investory s jejich pokročilými zajišťovacími strategiemi. To rozhýbe mimo jiné i trh s opcemi. "Z naší analýzy vyplývá, že před cenovým vrcholem na trhu s danou akcií ztrácí na významu small-lot trading, a to v prospěch velkých objednávek institucionálních investorů. Cenu na vrchol tedy ženou velcí hráči, kteří se vydávají ve stopách investorského retailu," upozorňuje Goldman Sachs.
Načasování obchodů je tedy v rámci strategie, která by se dala nazvat "na hřbetu redditového býka", naprosto zásadní. Trh má tendenci i po extrémních růstech korigovat k původním hodnotám, a tak je podle Goldman Sachs v případě celé meme hry potřeba včas uzavírat pozice, a vyhnout se tak dnům s největší volatilitou a ztrátami, a to podle toho, jak se mění podíl drobných obchodníků na celkovém objemu obchodů s tím kterým titulem. Žádná hračka, za obrovské zisky ale takové riziko může někomu stát. A právě na takové obchodníky cílí Goldman Sachs.
Mezi tituly, které banka ve své zprávě z 6. června označila v tomto smyslu za hodné pozornosti, najdeme známé značky jako Ford Motor nebo General Electric, ale i menší společnosti a některé módní obory, jako jsou třeba byznys navázaný na marihuanu a její postupující legalizaci v USA nebo třeba krypto. Konkrétní týden stará data nemá smysl vypisovat, ta aktuální je potřeba si dohledat. Nakolik přístupná jsou běžnému drobnému investorovi, necháváme na posouzení každému jednotlivému z nich.
Následující seznam není vyčerpávajícím přepisem z analýzy Goldman Sachs, pouze návnadou pro ty, kteří by se chtěli pustit do domácích úkolů a zkusit s pár drobnými štěstí a dovednosti v burzovní ruletě, která letos hýbe trhem: Tilray, Workhorse Group, Marathon Oil, Fuelcell Energy, General Electric, Marathon Digital Holdings, Ford Motor, Riot Blockchain, NRG Energy, Under Armour, Mosaic, DISH network, Gap, Valero Energy, Hess, Diamondback, Quantumscape, Tapestry, Halliburton, Harley-Davidson, Digital Realty Trust, ONEOK, EOG Resources, Discover Financial, Philip Morris International, Best Buy, Palantir, Whirlpool, Honeywell, Lennar, Devon Energy, Apache, MGM Resorts, Abermarle.
Zdroj: Goldman Sachs