Sledujte tyto dva grafy. Pokud Fed vystraší trh zpřísňováním měnové politiky, poznáte to
Již před červnovým zasedáním FOMC se to na trzích hemžilo spekulacemi nad tím, jak významně prudce rostoucí inflace ovlivní rozhodování centrálních bankéřů o měnové politice. A po červnovém zasedání můžeme s klidem konstatovat, že Fed navzdory vyjádřením o dočasnosti zvýšené inflace nezůstává netečný. Pro akciové investory je to důležitý signál.
Již v první polovině června bylo jasné, že hlasů pro dřívější ústup od extrémní stimulace ekonomiky mezi guvernéry Fedu přibývá. O tom, že je čas začít debatu o snižování objemu odkupů aktiv, hovořili v krátkém sledu hned čtyři bankéři a také známý reportér CNBC Steve Liesman, který bývá velice v obraze, pokud jde o měnovou politiku. O vůli jednat o omezování podpory ekonomiky v době rostoucí inflace se dalo dočíst také v zápisu z dubnového zasedání FOMC a květnové Béžové knize Fedu, která je průběžnou zprávou centrální banky o stavu hospodářství USA.
V posledních týdnech přitom Fed ústy svých představitelů mnohokrát zopakoval, že jsou prudce rostoucí spotřebitelské i výrobní ceny v USA dočasným jevem, za který mohou vedle nízké srovnávací základny také přechodné výpadky dodávek v některých segmentech ekonomiky. Spekulovalo se ovšem velice hlasitě o tom, že Fed nemůže inflaci na úrovni 5 % jen tak smést ze stolu.
Po zkušenostech z roku 2014, kdy Fed pod vedením Bena Bernankeho vyhlásil svůj záměr začít omezovat odkupy cenných papírů z trhu, a vyvolal tak na akciovém trhu velkou nervozitu, na to možná bude chtít centrální banka jít jinak. Výnosy dluhopisů USA jsou navíc již nyní nejspíše výše, než by si tvůrci měnové politiky přáli, a tak lze čekat, že (nejspíše již letos) bude banka v komunikaci obdobně delikátní záležitosti co nejopatrnější.
"Červnové zasedání FOMC bylo v tomto ohledu hrou na hodného a zlého policajta. Samotné rozhodnutí měnového výboru centrální banky bylo tím pomyslným zlým strážcem zákona – banka totiž zvýšila svůj výhled míry inflace pro letošní rok, 11 z 18 představitelů Fedu čeká minimálně dvě zvýšení základní sazby do konce roku 2023 a hned sedm guvernérů čeká zpřísnění měnové politiky ještě letos. Banka navíc nečekaně zvedla dvě své sazby (úrok z přebytečných rezerv a reverzní repo sazbu)," shrnuje stratég Graham Summers z Phoenix Capital Management.
Jerome Powell během tiskové konference po zasedání naopak hrál toho hodného policajta. "V podstatě to interpretoval tak, že jestřábi mezi centrálními bankéři, kteří čekají brzké zpřísňování měnové politiky, nevědí, o čem mluví, a že inflace brzy začne opět zpomalovat," pokračuje Summers. "Zásadní ale samozřejmě je, jak to celé čte trh."
Ten akciový po oznámení výsledku červnového zasedání FOMC nejprve výrazně klesl, aby ho Powell rychle částečně uklidnil. Hodnota indexu S&P 500 se tím nicméně vrátila do konsolidačního pásma těsně pod historickým maximem, ve čtvrtek pak pokračoval rozkolísaný vývoj.
Dlouhodobé americké vládní dluhopisy naopak po zasedání FOMC posílily. Investoři se tedy přikláněli k bezpečnější ze dvou hlavních variant alokace kapitálu.
"Tyto dva grafy je potřeba bedlivě sledovat. Pokud by akcie pokračovaly ve slabší výkonnosti, zatímco dluhopisy by posilovaly, byl by to jasný signál, že se trh posouvá do režimu RISK OFF. A to může při současných vysokých cenách akcií a extrémních valuacích k velice medvědímu vývoji, třeba i hodně prudkému výplachu na burze," uzavírá Graham Summers.
Zdroj: Phoenix Capital Management