Medvědi se akciového kormidla chytají častěji, býci nad nimi ale i tak jasně vítězí
Býci a medvědi na finančních trzích svádějí souboj od nepaměti. Pro investory toto nekončící soupeření znamená jediné - musejí počítat se vším a nesmí propadat ani euforii, když se zdá, že je růst vynese až do nebe, ani zoufalství, když se začínají drolit i ty nejpevnější základy.
Jedním ze specifik býčích trendů je jejich délka. Obzvláště v posledních dekádách. Například býčí trh, který se rozběhl na jaře 2009, trval takřka 4 000 dní. Býčí trh nastartovaný na konci roku 1987 doběhl dokonce až po téměř 4 500 dnech. Od roku 1928 americký akciový trh prošel 23 býčími trendy, přičemž jejich průměrná délka byla 1 121 dní. Ten, který právě probíhá, je 24. v pořadí.
Korekce a medvědí trendy jsou mnohem častější, bývají ale výrazně kratší. Od roku 1928 proběhlo na americkém akciovém trhu 53 korekcí a medvědích trhů (32 korekcí a 21 medvědích trhů). V průměru ovšem trvaly jen 207 dní.
Rozdílné je i to, jak výrazně akcie oslabují, respektive posilují, když jsou u kormidla medvědi nebo býci. Zatímco průměrný propad během korekcí či medvědích trendů v horizontu od roku 1928 dosahuje 23 %, průměrný růst během býčích trhů je o 122 %. A tyto přehledy navíc berou v potaz index S&P 500 bez vyplacených dividend. Od roku 1987 do roku 2000 zpevnil S&P 500 o 582 %, ale pokud bychom k tomu připočítali dividendy, dosáhl by výnos téměř 800 %.
Jak však upozorňuje Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management, právě délka býčích trhů a růst, kterého během nich akcie dosahují, jsou dvousečnou zbraní. Investoři totiž díky těmto faktorům často získávají pocit nezranitelnosti, odchylují se od své strategie a podstupují vyšší než přijatelné riziko. "Střídání býčích a medvědích trendů je nevyhnutelné, při každém býčím trhu se ale najdou ti, kdo věří, že medvědi jsou tentokrát bez šance. Nevím, kdy přijde korekce či medvědí trh tentokrát, vím ale jistě, že se tak stane. A stejně tak vím, že po medvědech se zase moci ujmou celkově silnější býci," říká Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense