Jefferies: S těmito investicemi v portfoliu můžete v roce 2022 podchytit největší tržní témata, včetně nových variant koronaviru a nadále zvýšené inflace
Volatilita na trzích narostla a stále větší část trhu předpokládá pro rok 2022 rychlejší růst úrokových sazeb. V takovém prostředí se bude hodit upravená skladba portfolia a stratég Steven DeSanctis z Jefferies nabízí konkrétní tipy na to, jaké investice by v něm neměly chybět.
Oživení ekonomiky i akciového trhu bylo v době pandemie impozantní, živené mohutně penězi od vlád a centrálních bank. V roce 2022 se ale již obdobné dávky finančního dopingu očekávat nedají, a tak se většina trhu shoduje, že půjde nejspíše o více volatilní období. Poslední dny a týdny toho ostatně mohou být názornou ukázkou.
Steven DeSanctis z Jefferies s tím souhlasí, radí ale neskládat ruce do klína. Investoři by podle něj měli sledovat faktory, jejichž vývoj lze na rozdíl od jiných do značné míry predikovat, a na jejich základě usilovat o solidní výnosy. Mezi tyto vstupní informace stratég řadí například vyšší sazby, strmější výnosovou křivku v USA a hospodářský růst v zemi vyšší než 4 % za rok.
DeSanctis má ve firmě na starosti strategie v portfoliích zaměřených na středně velké a menší společnosti. A uvedené faktory podle jeho názoru budou podporovat solidní výkonnost menších firem jako celku. Podporovat by je měla i v poslední době narůstající nákupní aktivita samotných firem. "Firmy mají v hotovosti okolo tří bilionů dolarů, což znamená potenciál pro fúze a akvizice," říká.
Investorům v současném prostředí a s výhledem na rok 2022 nabízí pět možností, jak upravit portfolia, aby co nejlépe vyhovovala aktuálně známým faktorům a odhadům.
Asie
Asie v čele s Čínou má podle Jefferies pro rok 2022 větší investiční potenciál než Evropa. Tu podle DeSanctise hospodářsky spíše zpomalí varianta koronaviru omikron, a akcie evropských firem jsou navíc dražší. Ale nejde jen o covid-19, Asie je také citlivější na ekonomický cyklus a makrodata z Číny v poslední době překonávají odhady analytiků ve větší míře než ta z Evropy. Celkově pak DeSanctis preferuje investice mimo USA, v případě amerických firem pak ve světle předpokladu růstu sazeb Fedu doporučuje ty s větší expozicí na zahraniční trhy.
Spotřební nezbytné zboží a služby
DeSanctis nadvažuje v portfoliích tradičně defenzivní odvětví nezbytného spotřebního zboží a služeb. Mělo by mu svědčit prostředí vyšší inflace (nezbytné je zkrátka nezbytné), ziskovost firem ze sektoru by se měla zlepšovat. Jde navíc o odvětví, kterému by mělo relativně nejméně ublížit i případné zpomalení ekonomiky.
Hodnota
DeSanctis upozorňuje, že když růst HDP USA přesahuje 4 % za rok, hodnotové tituly mají tendenci překonávat rychle rostoucí firmy, byť by byly ziskovější. Hodnotovým akciím by měly pomáhat také vyšší sazby a strmější výnosová křivka, v neposlední řadě pak pro ně hovoří i výrazně zajímavější ocenění.
Cyklické společnosti
Cyklickými společnostmi se rozumějí ty, jejichž byznys je úzce spjatý se stavem ekonomiky jako celku. Růst HDP nad 4 % za rok by podle DeSanctise měl být příznivý zejména pro průmyslové firmy a dodavatele základních surovin. Jde také o valuačně atraktivní oblasti trhu, jimž analytici předpovídají solidní růst ziskovosti.
Kvalita a momentum
Nakonec DeSanctis doporučuje investorům, aby svá portfolia vyvažovali na základě kvality (nakupovat akcie firem se stabilními a udržitelnými zisky a solidními rozvahami) a momenta (nakupovat akcie firem, jejichž kurzy na burze, zisky, tržby a podobně rostou). "V době rostoucích sazeb bude kvalita rozvah podstatná, silně zadlužené firmy – jakkoli se jejich akciím v poslední době nadprůměrně dařilo – mohou mít větší problémy než společnosti s kvalitními rozvahami a minimálním zadlužením. A momentum je zkrátka něco, co je skvělé zachytit," uzavírá stratég z Jefferies.
Zdroj: Jefferies