Éra nízké inflace je po chybách Fedu minulostí. Akcie v těchto čtyřech sektorech ale i tak čeká světlá budoucnost, říká tržní veterán
Velká celospolečenská debata o inflaci samozřejmě pokračuje, zdá se však, že v ní americká centrální banka pro tuto chvíli prohrává. Dočasnost inflačních tlaků se prozatím neprokázala, na což ve svém vyjádření v Kongresu reagoval dokonce i Jerome Powell, šéf Fedu a donedávna zapřisáhlý odpůrce řečí o možném delším trvání důvodů pro rychlejší růst cen v ekonomice. I v tomto prostředí jsou nicméně na akciovém trhu firmy, jejichž akcie by v roce 2022 měly investory odměnit zajímavými výnosy, říká Bob Doll, investiční ředitel společnosti Crossmark Global Investments.
Bob Doll již delší dobu patří k těm, kteří považují tlaky na vyšší inflaci za trvalejší. Hovořil o tom již na jaře a během celého roku zpochybňoval teze Fedu o dočasnosti rychlého růstu spotřebitelských cen. A jeho argument byl a je jednoduchý. "Příliš mnoho peněz vytváří poptávku po nedostatečném množství zboží. Když Fed rozhazuje peníze a Kongres jakbysmet, bavíme se o bilionech. Lidé díky tomu měli co utrácet, ale často neměli za co. Na nabídkové straně došlo k omezením (dodavatelské řetězce, uzávěry ekonomiky), hospodářské oživení se tím vlastně dost zkomplikovalo," říká.
Podle něj se nyní Fed snaží dohnat, co zameškal. Proto Powell v Kongresu připustil, že je čas upustit od výrazu dočasná, když je řeč o vyšší inflaci. Doll uznává, že část inflačních tlaků opravdu dočasná je (nesoulad v nabídce a poptávce), nicméně je složité odhadovat, kdy odeznějí. "Powellovo vyjádření na konci listopadu bylo snahou vyhrabat se z celkem hluboké díry, do které se Fed během posledních měsíců zakopal. Ale dohnat očekávání trhu nebude snadné, Powell čekal příliš dlouho. Byla to chyba," myslí si Bob Doll.
Za trvalý faktor působící ve směru vyšší inflace považuje mimo jiné rostoucí mzdy. Roční růst spotřebitelských cen pod 2 % je podle něj minulostí, pro rok 2022 předpokládá pokles míry inflace do rozmezí 2-4 %. Fed má nicméně možnost pracovat se svým inflačním cílem, což se ostatně již děje – namísto striktního 2% cíle pracuje s flexibilním průměrným cílováním růstu cen. Ten tak má 2% úrovně dosahovat dlouhodobě a v průměru, po delší dobu tedy inflace může být i výrazně vyšší.
Jak investovat v době vyšší inflace?
Podle Boba Dolla by investoři v době zvýšené inflace (celkem logicky) neměli opouštět akciový trh a hromadit hotovost. Solidní hospodářský růst a zlepšující se ziskovost firem jsou podle něj důvodem držet střídmě býčí postoj. Nejistot je nicméně na trzích (jako vždy) hodně, a tak zkušený manažer radí sázet ve větší míře na hodnotové společnosti, u nichž investoři v takové míře neopírají svou důvěru o potenciální budoucí zisky, ale o stávající byznys a stabilitu.
Doll proto hledá zajímavé příležitosti v sektorech financí, energetiky, základních surovin a průmyslu. Jde bez výjimky o odvětví úzce navázaná na kondici hospodářství (poptávka po úvěrech pomáhá bankám, poptávka po ropě, elektřině nebo třeba oceli energetice a dodavatelům základních materiálů a silnější výstavba pomáhá průmyslovým společnostem).
Za nejvíce perspektivní považuje finanční sektor. "Financím by se mělo dařit. Korelace odvětví s vývojem výnosů 10letých vládních dluhopisů USA je v posledních letech silná, přičemž výnosy by v době vyšší inflace měly postupně růst. Tím by i výnosová křivka měla výrazněji růst směrem k delším splatnostem bondů, což je pozitivní pro úrokové marže bank. A výsledkem by měl být růst cen akcií finančních společností," uzavírá svůj výhled Bob Doll.
Zdroj: Crossmark Global Investments, Insider