Goldman Sachs: 9 argumentů pro pokračování americké akciové jízdy a 4 nadějné obchody na letošní rok
Velká část Wall Street na začátku roku varuje před vysokými valuacemi amerických akcií, ačkoli cílové hodnoty pro index S&P 500 měla většina největších finančních domů nastaveny optimisticky. Podle Sharmin Mossavar-Rahmani z Goldman Sachs by ale investoři neměli z amerického trhu nikam utíkat.
Začátek letošního roku je na amerických burzách ve znamení poklesů, například technologický index Nasdaq Composite již stihl spadnout do korekce a růstovým titulům obecně se výrazně nedaří. To vše ve světle růstu výnosů amerických vládních dluhopisů v důsledku očekávání zpřísňování měnové politiky Fedu. Známý příběh.
"Investoři by neměli panikařit. Ačkoli valuace na americkém trhu jsou opravdu vysoké, lidé by měli zůstat zainvestovaní," říká Sharmin Mossavar-Rahmani z Goldman Sachs Consumer and Wealth Management. "Shillerovo P/E, jeden z nejvíce sledovaných ukazatelů ocenění amerických akcií, totiž historicky nemá tendenci se vracet k průměru. Vysoké úrovně tedy neznamenají, že musí zákonitě dojít k poklesu valuací."
V době, kdy americké akcie dosáhly devátého a desátého decilu v rámci svého ocenění, tedy když jsou nejdražší, mají navíc tendenci dále posilovat. Samotné valuace zkrátka nejsou indikátorem pro časování nákupů či prodejů cenných papírů.
Kromě ocenění vzbuzuje obavy mnoha investorů také velká koncentrace hodnoty indexu S&P 500 v největších společnostech. Pět největších vah v rámci indexu má podíl okolo 23 %, tedy větší než v době internetové bubliny. Goldman Sachs ale upozorňuje, že prakticky neexistuje korelace mezi koncentrací největších vah v indexu a výkonností akciového trhu v následujících 12 měsících.
Pro investice do amerických akcií na úkor zbytku světa hovoří podle investiční banky i další šestice faktorů:
- vyšší produktivita práce,
- vyšší kvalita vedení firem,
- výraznější růst zisků společností,
- větší rozpočty firem na výzkum a vývoj,
- větší inovativnost,
- příznivější demografická struktura.
Vedle toho banka zveřejnila čtyři investiční tipy, respektive obchody, o jejichž potenciálu zhodnotit investované peníze "je aktuálně nejvíce přesvědčena":
- Takzvané master limited partnerships v americkém energetickém sektoru a energetické firmy jako takové: Jsou atraktivně oceněné a mají nízké kapitálové výdaje. Investoři na tyto segmenty trhu mohou vsadit například skrze Global X MLP ETF nebo Fidelity MSCI Energy ETF.
- Zdravotní péče: Nabízejí nízké valuace a je možnost, že v USA neprojde reforma cen léků. Investoři mohou získat diverzifikovanou expozici v této oblasti například nákupem iShares US Healthcare ETF.
- Evropské banky: Ačkoli celkově Goldman Sachs preferuje americký trh, v rámci finančního sektoru upřednostňuje akcie bank ze zemí eurozóny. Nízké valuace, očekávání růstu zisků a štědrá distribuce hotovosti ve formě dividend a zpětných odkupů akcií – to jsou ve stručnosti argumenty pro nákup evropských finančních titulů. Jako balíček je lze pořídit skrze iShares MSCI Europe Financials ETF.
Zdroj: Goldman Sachs