Trhy letos kolísají. Jak se v rámci investování (ne)zachovat?
Od začátku roku je to na finančních trzích jako na houpačce. Světové indexy kolísají a převažují poklesy, což některé investory celkem logicky znervózňuje. Je ale potřeba mít na paměti, že jde o vývoj pro kapitálové trhy běžný.
Ohlédněme se trochu do minulosti. Index amerických akcií S&P 500 v roce 2020 zažil propad o 31 %, ale zakončil jej s výsledným ziskem 16 %. Loni vzrostl tento index o dalších 27 %. V průměru za posledních 50 let rostl americký akciový trh ročně o zhruba 10 %, poslední roky tedy byly nadprůměrné. Bylo by naivní si myslet, že jde o standard. Že nás potkají i slabší období, bylo statisticky v podstatě nevyhnutelné.
Právě dlouhodobější optika je při sledování trhů velice podstatná. Zatímco pohled na poklesy z posledních týdnů oči investorů příliš netěší, dlouhodobější horizont nabízí obrázek o poznání příjemnější. Propady z posledních týdnů se pak zdají být (alespoň zatím) takřka přehlédnutelné.
Na grafu je dobře vidět i zmíněný propad na startu pandemie covidu-19. Svět tehdy tápal a nikdo na trzích nevěděl, co čekat. Mám radost z toho, že většina investorů, které jsme tehdy měli na Portu (byl jich tehdy zlomek oproti současnému počtu), tehdy pochopila, že se na své investice má dívat dlouhodobě.
Řada z nich tehdy využila příležitosti a začala více investovat. V březnu, dubnu a květnu 2020 jsme evidovali výrazný přírůstek nových vkladů a minimum výběrů. Rychle se ukázalo, že šlo o správnou strategii. Čím strmější propad trhu, tím větší šance na rychlé oživení. A pro ty, kteří dokázali při nižších cenách čelit tlaku na psychiku a investovali více, nabídl následný růst na trzích opravdu zajímavé výnosy.
Jaký je výhled?
Navzdory rostoucí inflaci a zpřísňování měnových politik centrálních bank vnímám vývoj v horizontu dvou až tří let optimisticky. Asi letos nebudeme svědky závratných růstů jako v předchozích deseti letech, ale líbí se mi, že se trh pod tlakem "čistí" – vlády vnímají problém s nekonečným zadlužováním a dochází k postupnému ukončování dopingu v podobě přílivu nových peněz od vlád a centrálních bank. Pumpování nových peněz do ekonomiky z jejich strany totiž vedlo k tomu, že některé investiční příležitosti byly (a dosud jsou) uměle nadhodnocené.
Korekce jsou na trzích běžným jevem. Na americkém akciovém trhu (myšlen je index S&P 500) od roku 1950 došlo k 33 korekcím hlubším než 10 %. Index se z těchto korekcí zpravidla vrátil na původní úroveň do pěti měsíců. V typickém případě se tak stala korekce dobrou nákupní příležitostí. Statistika říká, že u těch, kteří zainvestovali do indexu S&P 500 po jeho propadu o 10 % nebo více, byla do 12 měsíců střední úroveň (medián) zhodnocení 15 %.
Jak tedy investovat v čase kolísání trhů? Léty prověřený návod je velice jednoduchý:
- Držte se své dlouhodobé strategie.
- Investujte pravidelně (a využijte nákupů za nízké ceny).
- Diverzifikujte.
- Zachovejte chladnou hlavu, nedělejte unáhlená rozhodnutí.
- Nesnažte se čekat s nákupy na nejnižší ceny, tržní dno pravděpodobně netrefíte.
V Portu pro vás sestavujeme a spravujeme globálně diverzifikovaná portfolia tak, abyste se nemuseli o nic starat. A také tak, aby doručovala dlouhodobě dobré výnosy bez potřeby častých zásahů a úprav. Víme totiž z vlastních zkušeností, že přehnaná aktivita a snaha o aktivní správu dlouhodobě nepřinášejí lepší výsledky.
To, že v průběhu času hodnota portfolií kolísá (a vždy bude kolísat), je přirozený jev. U konzervativních portfolií s nižším očekávaným výnosem je kolísání nižší než u těch agresivnějších.
Spíše než krátkodobé výkyvy jsou pro nás v Portu směrodatné dlouhodobé výhledy a strukturální změny v největších světových ekonomikách. S ohledem na měnící se podmínky na trhu je pravděpodobné, že brzy k drobným změnám ve struktuře řízených portfolií přistoupíme. Důvody však nehledáme v propadu technologických titulů z posledních týdnů, ale spíše v dlouhodobě se měnící situaci na dluhopisovém trhu.