Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street" />Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street" />Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street" />
US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak podle expertů dolehnou nové sankce na Rusko a kolik Češi prosázeli na letošní zimní olympijské hry? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
28. 2. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek zpevnily, a navázaly tak na růst z předchozího dne

Akcie ve Spojených státech v pátek posílily, vzrostly druhý den za sebou. Index Dow vykázal nejvýraznější procentní nárůst od listopadu 2020. Náladu na trhu podporuje mimo jiné očekávání, že Fed by v březnu neměl být z hlediska úpravy měnové politiky i kvůli současnému dění na Ukrajině agresivní. Index Dow stoupl o 2,51 % na 34 058,75 bodu, širší S&P 500 si připsal 2,24 % na 4 384,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,64 % na 13 694,62 bodu. Index volatility VIX spadl o 9 % na 27,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 1,970 %. Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,06 %, S&P 500 se zvýšil o 0,82 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,08 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Začala válka, americké akcie ale obrátily k růstu

Týden na trzích podle burzovních grafů: Začala válka, americké akcie ale obrátily k růstu

2. Evropské akcie v pátek výrazně zpevnily, celý uplynulý týden pro ně byl ale ztrátový

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v plusu. Zisky indexů byly výrazné, ve čtvrtek se naopak ponořily hluboko do červených čísel v reakci na začátek útoku Ruska na Ukrajinu a svezly se na devítiměsíční minimum. Náladu na trhu v pátek zlepšila zpráva, že chce Rusko s Ukrajinou jednat. V horizontu pěti dní ale zaznamenaly všechny hlavní benchmarky na západě kontinentu pokles. Panevropský index STOXX Europe 600 vyskočil o 3,32 % na 453,53 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 3,91 % na 7 489,46 bodu, německý DAX posílil o 3,67 % na 14 567,23 bodu a francouzský CAC 40 stoupl o 3,55 % na 6 752,43 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 1,58 %, FTSE 100 se snížil o 0,32 %, DAX odepsal 3,16 % a CAC 40 ztratil 2,56 %.

Jaroslav Brychta: Toto je mých pět rad investorům pro rok 2022

Jaroslav Brychta: Toto je mých pět rad investorům pro rok 2022

3. Pražská burza v pátek korigovala výrazný čtvrteční propad, za celý týden index PX klesl nejvýrazněji za téměř dva roky

Index PX pražské burzy v pátek posílil o 3,31 % na 1 382,66 bodu. Jedná se o největší denní růst od loňského července. Většina titulů v indexu korigovala čtvrteční propady. Oslabil jen Avast, tedy jediný titul, který ve čtvrtek vzrostl. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX klesly o 3,63 %.

Krejčí (Portu): Nabízíme drobným investorům přístup k vzácným sběratelským předmětům, private equity nebo zajímavým firemním dluhopisům

Krejčí (Portu): Nabízíme drobným investorům přístup k vzácným sběratelským předmětům, private equity nebo zajímavým firemním dluhopisům

4. Očekávané události

V noci na pondělí Japonsko vydá zprávy o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, stavebních zakázkách a zahájené výstavbě. Dopoledne bude patřit britskému indexu cen rezidenčních nemovitostí a odpoledne ve Spojených státech obchodní bilanci se zbožím, velkoobchodním zásobám, indexu nákupních manažerů chicagského Fedu a indexu průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici: Nové sankce Rusko tvrdě zasáhnou, bankovní sektor v ČR to nedestabilizuje

Odpojení některých ruských bank od mezibankovního systému SWIFT a další opatření proti ruské centrální bance nevyhnutelně povedou k pádu ruského rublu, odstřižení od mezinárodních finančních trhů a k neschopnosti Ruska splácet své závazky. Pro české podnikatele se zároveň stane ruský trh nedostupný a Rusko jako exportní trh tak přestane pro ČR existovat. Celkový dopad na českou ekonomiku by se mohl projevit v pomalejším hospodářském oživení a zvýšené inflaci. V žádném případě by sankce neměly destabilizovat domácí finanční a bankovní sektor, který je velmi silný. Podniky obchodující s Ruskem by se měly připravit na to, že ruská strana nebude hradit své závazky. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které oslovila ČTK.

6. Ratingové agentury snižují hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny i Ruska

Mezinárodní ratingové agentury začaly snižovat hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny a Ruska. Zatímco agentura S&P Global Ratings hlavní rating Ruské federace srazila do neinvestičního pásma, konkurenční agentura Moody's prozatím jen varovala, že podobný krok zvažuje. Ruské ministerstvo financí v sobotu v reakci uvedlo, že krok ratingových agentur souvisí jen s geopolitickými faktory.

7. Britský koncern BP se zbaví svého podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť

Britský energetický kolos BP se kvůli ruské invazi na Ukrajinu zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Informovala o tom v neděli firma, která byla pod tlakem britské vlády, aby angažmá v ruském ropném gigantu ukončila.

8. Skupina MOL požádala o dodatečné dodávky ropy z Ruska ropovodem Družba

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL požádala o dodatečné dodávky ropy z Ruska ropovodem Družba. S odvoláním na tři obeznámené zdroje o tom v pátek informovala agentura Reuters, podle níž se může jednat o snahu vytvořit si po ruské invazi na Ukrajinu rezervu. Ruská strana věc zatím nekomentovala.

9. OECD formálně ukončuje přístupové jednání s Ruskem a uzavře kancelář v Moskvě

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodla formálně ukončit proces přistoupení Ruska k organizaci, který je ale už od roku 2014 pozastaven. Uzavře také svoji moskevskou kancelář. Vyplývá to z pátečního prohlášení OECD.

10. Investiční firma Berkshire Hathaway měla loni rekordní provozní zisk

Investiční konglomerát Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta vykázal za loňský rok rekordní zisk díky silným výsledkům mnoha jeho podniků a investic do akcií firem jako Apple. Provozní zisk vzrostl o 25 % na 27,46 miliardy USD, a překonal tak předchozí rekord z roku 2018.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Češi prosázeli na zimní olympijské hry více než miliardu

Češi na letošní zimní olympijské hry prosázeli rekordní množství peněz - více než miliardu korun. Tipsport přijal sázky za 568 milionů korun, u Chance bylo vsazeno 124 milionů korun a u Fortuny lehce nad 350 milionů korun. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří. Sázky u Tipsportu jsou o 42 % vyšší proti zimním olympijským hrám z roku 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu.

Za největší zklamání pro sázkaře mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava označil prohry českých hokejistů s Dánskem a v play-off se Švýcarskem. Na tato utkání Chance přijala v obou případech sázky za šest milionů korun. U zápasu s Ruskem, kdy čeští hokejisté proti kurzu bookmakerů překvapivě vyhráli, šlo o 5,2 milionu korun.

Nejvíce nad Tipsportem sázkaři vyhráli v zápase mezi USA a Čínou. "Padalo hodně gólů, což sázkaři očekávali. A vyhráli tak na vysokých kurzech na počty gólů v zápase celkem i na počty gólů USA," vysvětlil Hadrava.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie