Americké akcie a momentum: Dlouhá léta nebylo hůře
Ke konci dubna na tom byly americké akcie jako celek od začátku roku nejhůře od začátku 50. let. Nálada je extrémně medvědí, řada indikátorů snese srovnání jen s roky 2008 a 2000, případně s vývojem v 70. letech. Chce to pořádnou odvahu (a) nebo odolnou strategii, aby byl investor kontrariánem.
Americký akciový index S&P 500 má za sebou týdenní ztrátu přes 3 %. Proxy na riziko (polské akcie, inovativní technologické firmy a kvalitní firemní dluhopisy) také jasně oslabují.
V USA byl letošní duben teprve čtvrtým měsícem od roku 1973, kdy akcie odepsaly přes 5 % a vládní bondy přes 2 %. Vysoká inflace vyvolala růst výnosů dluhopisů, tedy pokles jejich cen. Klasické portfolio složené z akciového indexu a vládních bondů nyní zkrátka nefunguje.
Uplynulý měsíc byl obdobím, kdy si kladné zhodnocení připsaly pouze komodity a dolarová hotovost.
Americký dolar zůstává jedním z mála velkých vítězů uplynulých měsíců. Již potřetí za posledních šest let se dolarový index snaží vyšplhat nad technickou rezistenci. Jeho sílu ve vztahu k jiným měnám je přitom potřeba "přičíst" k již tak vysokým cenám komodit, jež jsou zpravidla počítány právě v americké měně.
Zpět k akciím. První čtyři měsíce letošního roku byly pro americký trh tak ztrátové, že v reálném vyjádření při pokračování stejného trendu za celý rok mohou atakovat nejhorší výkonnost za bezmála čtyři dekády.
Nad svým 50denním klouzavým průměrem se již obchoduje méně než 30 % akcií z indexu S&P 500. Při největších výprodejích posledních let ale tento podíl klesl až pod 10 %, teoreticky tedy stále je prostor na další poklesy.
"Krev teče" ještě více na Nasdaqu.
Každý trend funguje právě do chvíle, než fungovat přestane a nastoupí nějaký jiný. Obrat tedy může přijít kdykoli, to je jasné. Snažit se obraty trendu předem odhadovat je velice náročné, fundamenty jsou navíc aktuálně jednoznačně medvědí (růst sazeb, vysoká inflace, zpomalování ekonomiky, geopolitická nejistota). A do toho jsou USA v druhém roce prezidentského cyklu (pro akcie historicky slabý rok) a aktuálně trh vstupuje do horšího půlroku, pokud jde o historickou výkonnost.
Přičemž minim indexu S&P 500 v rámci těchto let takzvaných doplňovacích voleb do Kongresu bývý dosaženo až později během roku.
Pokud bychom hledali kontrariány, kteří aktuálně vnímají americký akciový trh optimisticky, mezi individuálními investory v USA bychom jich našly minimum. Převaha pesimistů je tam podle průzkumu největší od roku 2009. Ano, to byl rok, kdy se ceny akcií odrazily ode dna finanční krize a začaly růst. A jejich expanze trvala s několika výraznými zakolísáními prakticky až do přelomu loňského a letošního roku. Zrodí se nový akciový býk (opět) z přehnaného pesimismu?
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, LPL Research, @MarketCharts, Deutsche Bank, Bank of America