Kde brát optimismus ohledně amerických akcií? V burzovním almanachu jen sotva
Končí duben a s ním historicky silnější polovina roku pro americké akcie. Na přelomu let 2021 a 2022 ještě indexy dokázaly vylepšovat historické rekordy, od té doby ale výrazně ztrácejí. A to ještě čekají Ameriku na podzim doplňovací volby do Kongresu.
Končí duben, tak začněme měsíčním grafem indexu Dow. Na základě Fibonacciho úrovní vycházejících z maxim roku 2007 a minim roku 2009 se zdá, že hladina 423,6 % v uplynulém půlroce "ovlivňovala" tradiční americký benchmark. Uzavření dubnového obchodování pod 33 000 by výrazně zvýšilo pravděpodobnost dalších výprodejů. Jde samozřejmě o technickou analýzu ve velice dlouhém časovém horizontu, tedy o poměrně "kreativní" práci. Když ale vezmeme v potaz fundamenty (zpomalující ekonomika, rostoucí sazby, vysoká inflace, silný dolar a další), pesimistický výhled pro akcie nevyznívá nerealisticky.
Vedle často opakovaných rizik, jež samozřejmě do značné míry již mohou být v cenách akcií zahrnuta, navíc aktuálně vstupuje do hry sezónnost. Tu zajisté není dobré chápat jako základní faktor či argument pro investiční rozhodnutí, je ale dobré o ní vědět. Dubnem končí silnější půlrok pro americké akcie a květnem (pod otřepaným heslem "Sell in May and Go Away") přichází ta slabší.
Ta navíc bude končit předvolební kampaní v USA, protože se tradičně v druhém roce prezidentského cyklu konají doplňovací volby do Kongresu (midterm elections). A právě druhé roky prezidentského cyklu jsou (dalším) historicky slabým obdobím pro akciový trh. Celkově index S&P 500 v těchto letech v průměru posiluje o zhruba 6 %, což je podprůměrný výkon. Když je v Bílém domě prezident z Demokratické strany, v průměru akcie získávají jen 4 %, a když jde o jeho první funkční období, dokonce 2,3 % ztrácejí (průměr včetně republikánských prezidentů je -0,6 %). Takže už o tom víte.
Zdroj: Kimble Charting Solutions, Almanac Trader