Body pro pasivní indexové investování
Když se americké akcie po velké finanční krizi odrazily od cenového dna a začaly stoupat, nesl se trhem křik, že vítězi budou ti, kdo zvolí cestu stock-pickingu. Ukázalo se nicméně, že z hlediska poměru výnosů a podstoupeného rizika dosahovali mnohem lepších výsledků ti, kdo se prostřednictvím pasivních indexových fondů vezli s trhem. Stoupenci aktivního portfoliomanagementu proto přešli k novému tvrzení, a sice že síla stock-pickingu se ukáže, až trh přestane růst.
Jistě, na trhu se najdou tituly, které zůstávají i dnes věrné růstovému trendu, na druhou stranu velká technologická jména, která táhla benchmarky výše v uplynulých letech a na která by si i v minulých měsících leckdo mohl vsadit s tvrzením, že růst jejich cen nikdy neskončí, zažívají prudké propady a investorům v portfoliích dělají pořádný vítr.
Hlavním problémem trhů je jejich vrtkavost. A tak sektory nebo jednotlivé společnosti, které se zdají být nesmrtelné, jejichž růst zdánlivě nemůže nikdo a nic narušit, se mohou ve vteřině stát z miláčků investorů nechtěným zbožím.
"Aktivní správa portfolia a jeho sestavování z jednotlivých titulů mohou přinést nadprůměrné zisky. Pokud se tedy trefíte do těch správných jmen. Opakovaně, samozřejmě. Na druhou stranu, pokud vyberete špatně, mohou být vaše ztráty zásadní," upozorňuje Barry Ritholtz z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.
Poklesy trhů samozřejmě nikoho netěší - pomineme-li tedy skutečnost, že nabízejí příležitost k nákupům se slevou -, takže je pochopitelné, že se investoři snaží najít strategii, která by volatilitu tržní ceny jejich portfolia omezila. "Některé snahy ale mohou zapůsobit opačně a nadělat více škody než užitku," dodává Ritholtz.
Zdroj: ritholtz.com
Aktuality
