US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (28. června)

Jak zahájily týden burzy v Americe, Evropě a Praze? Je Rusko v platební neschopnosti, nebo není? Co "upekli" světoví lídři na summitu G7? A jak se dostat ze sirotčince až mezi nejbohatší lidi planety? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
28. 6. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy na úvod týdne klesly. Nedařilo se růstovým titulům, posílily energetika nebo odvětví zdravotní péče

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Hlavní podíl na na tom měly velké růstové tituly citlivé na vývoj úrokových sazeb, jako jsou Amazon, Microsoft a Alphabet. Index Dow klesl o 0,20 % na 31 438,26 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,30 % na 3 900,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,72 % na 11 524,55 bodu. Index volatility VIX se navzdory poklesu cen akcií snížil o 1,03 % na 26,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o osm bazických bodů na 3,204 %. Ceny ropy vzrostly o dvě procenta, zlato uzavřelo na červené nule, stříbro naopak v mírném plusu a bitcoin na konci dne odepisoval přes dvě procenta.

Akcie v USA vs. komodity: Medvědí souboj, jaký tu nebyl roky

Štěpán Hájek (XTB): Akciový trh podle mě ještě dno nenašel, Fed si může na podzim najít důvod k pauze ve zvyšování sazeb

2. Evropské akcie pokračují v posilování, oslabila jen burza v Paříži

Evropské akcie si v pondělí připsaly zisky, tempo růstu nabrané v pátek se jim však udržet nepodařilo. Nejziskovějším sektorem se staly těžební společnosti, které zdražily o 2 %. Mezi jednotlivými tituly zaujala nizozemská investiční společnost Prosus, která po oznámení prodat svůj více než čtvrtinový podíl v čínském technologickém gigantu Tencent vyskočila téměř o 16 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,52 % na 415,09 bodu, německý DAX nabyl 0,52 % na 13 186,07 bodu, britský FTSE 100 připsal 0,69 % na 7 258,32 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,43 % na 6 047,31 bodu.

Slabá výkonnost akcií rozhodně není důvod, proč seknout s investováním

3. Pražská burza nenavázala na páteční růst a oslabila, v pondělí uzavřela nejníže za více než čtvrt roku

Index PX odepsal 2,18 % na 1 260,11 bodu. Ztrácel nejvíce z indexů v regionu. Dolů ho táhlo především výrazné oslabení akcií ČEZ, které se propadly o téměř 11 % kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Dařilo se naopak Komerční bance.

ČNB: Sazby na 7 % a k inflačnímu cíli daleko

4. Očekávané události

V úterý budou zveřejněny indexy spotřebitelské důvěry v Německu a Francii, pokračuje fórum o centrálním bankovnictví pořádané ECB a v Americe budou sledované obchodní bilance se zbožím, velkoobchodní zásoby, spotřebitelská důvěra od Conference Board a také indexy cen domů. Pozornost si zaslouží také indexy richmondského a dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bloomberg: Rusko se ocitlo v platební neschopnosti

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli večer Moskvě vypršela lhůta na zaplacení zhruba 100 milionů dolarů úroků ze zahraničních dluhopisů, informovala v pondělí agentura Bloomberg. Moskva peníze na zaplacení má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku.

6. Moskva odmítá tvrzení, že je v platební neschopnosti, oznámil Kreml

Ruská federace odmítá tvrzení, že se poprvé od bolševické revoluce před více než 100 lety ocitla v platební neschopnosti u závazků vůči zahraničí. Úroky, které měla zaplatit, zahraničním držitelům dluhopisů odeslala, oznámil v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Pokud peníze nedorazily, jsou na vině sankce, které na Rusko uvalily západní země, dodal.

7. Země G7 podle USA chystají další protiruské sankce

Spojené státy spolu s dalšími zeměmi ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chystají další protiruské sankce, které postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. V pondělí to na summitu G7 na bavorském alpském zámku Elmau před začátkem jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským novinářům sdělil zástupce americké vlády. Možností je i zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.

8. Země G7, EU a další demokratické státy chtějí urychlit klimatickou neutralitu

Skupina velkých světových ekonomik G7, Evropská unie, Argentina, Indie, Indonésie, Senegal a Jihoafrická republika chtějí urychlit přechod ke klimaticky neutrálnímu hospodářství a zároveň si zajistit energetickou bezpečnost. Země to v pondělí po jednání na summitu G7 na bavorském alpském zámku Elmau uvedly ve společném prohlášení. G7 tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA, jejich summitů se ale tradičně účastní i EU. Ostatní nečlenské státy pozval do Elmau německý kancléř Olaf Scholz.

9. Švýcarský soud shledal Credit Suisse vinnou v kauze kolem praní špinavých peněz

Švýcarský federální trestní soud shledal švýcarskou banku Credit Suisse a jejího bývalého zaměstnance vinnými z nedostatečného postupu proti praní špinavých peněz. Bance vyměřil pokutu dva miliony švýcarských franků. Verdikt je výsledkem prvního švýcarského trestního procesu s některou z tamních velkých bank.

10. Firma Bayer v USA prohrála další odvolání v procesu kvůli herbicidu Roundup

Americký nejvyšší soud v pondělí zamítl další odvolání firmy Bayer v kauze kolem herbicidu Roundup. Bayer se snaží odvrátit mnohamilionové požadavky na odškodné žalujících, kteří tvrdí, že jim tento produkt německého farmaceutického a chemického podniku způsobil rakovinu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zemřel Leonardo Del Vecchio

Ve věku 87 let zemřel Leonardo Del Vecchio, zakladatel brýlového impéria Luxottica, mezi jehož značky patří Ray-Ban či Oakley. Del Vecchio učinil z brýlí, předmětu denní potřeby, světový módní artikl a stal se jedním z nejbohatších mužů Itálie. 

Otec Del Vecchia prodával v ulicích Milána zeleninu, zemřel ale ještě před jeho narozením. Del Vecchio tak strávil dětská léta v sirotčinci. Ve dvaceti letech začal jako učeň vyrábět součástky pro brýlové obruby, pak začal podnikat v tomto oboru sám. Jeho firma začínala v obytném přívěsu a postupně se rozrostla v komplex s tisíci zaměstnanci a výrobou desítek tisíc obroučků denně. Del Vecchio přišel s designovými obroučky pro dioptrické i sluneční brýle. V současnosti firma vyrábí obroučky pro více než tři desítky luxusních značek. V roce 2018 se Luxottica spojila s francouzskou firmou Essilor. Del Vecchio byl výkonným předsedou společnosti až do prosince 2020, kdy předal každodenní vedení generálnímu řediteli Francescovi Millerimu.

Vliv Del Vecchia byl ale výrazně vyšší. Jeho holding Delfin je největším akcionářem italské finanční skupiny Mediobanca a má necelých deset procent v největší italské pojišťovně Generali. Vlastnil také přibližně 27 procent realitní společnosti Covivio.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

dnes-Tomáš Beránek
Zbraně