Říjen a celý čtvrtý kvartál umí být pořádně býčím obdobím pro akcie. A letos by to byla vítaná změna!

Na konci září ztrácel americký akciový index S&P 500 na své maximum ze začátku roku přes 25 %. Trh srazily dolů rostoucí sazby Fedu a výnosy vládních dluhopisů a na to navazující obavy z recese. Začátek října přinesl jistou naději, akciový trh má ale stále daleko k přesvědčivějšímu odrazu výše. Říjen a celý závěr roku jsou historicky pro akcie úspěšné, optimisté tedy mohou doufat, že se to potvrdí i letos.
Při pohledu na historické statistiky je potřeba mít na paměti, že žádný rok není průměrný a podmínky v ekonomice a na trzích jsou vždy specifické. Historie zkrátka není předobrazem budoucnosti, byť tržní psychologie při podobném vývoji nepochybně funguje obdobně.
Zároveň platí, že kdo podlehne panice a vyprodá své portfolio během medvědího trendu, nedělá z dlouhodobého hlediska dobře. Kdo by naopak chtěl nyní do akcií ve větší míře nastoupit, může z následujících grafů a tabulek čerpat jistý optimismus.
Index S&P 500 po poklesu od 25 % a více má v delším horizontu vynikající statistiky. V tříletém a delším horizontu po takovém sesunu zatím nepamatuje ztrátu.
Koncem září se více než 85 % akcií z indexu S&P 500 obchodovalo pod 200denním klouzavým průměrem. To také historicky zvyšuje šance na odraz cen akcií výše.
Čtvrtý kvartál je pro americké akcie historicky úspěšný.
Jednoznačně to platí i v letech doplňovacích voleb do amerického Kongresu.
Čím horší výkon americké akcie podají v září, tím lepší tři měsíce mohou být před nimi. Tolik historická statistika.
Americkým akciím se daří i v dalších kvartálech prezidentského cyklu.
Platí to nepochybně ještě silněji, když jsou první tři kvartály kalendářního roku pro americké akcie výrazně neúspěšné. Letošní vývoj do konce září byl třetí nejhorší v historii.
A nakonec jen tak pro zajímavost, 6 ze 17 medvědích (nebo téměř medvědích) trendů skončilo právě v říjnu. Býci, držte si palce.
Zdroj: LPL Research, Ritholtz Wealth Management