Mary Callahan Erdoes (JPMorgan): Je důležité zůstat na trhu. Příležitosti vidíme mimo jiné v těchto 7 oblastech

Příležitosti se objevují napříč trhy, říká Mary Callahan Erdoes z JPMorgan Asset & Wealth Management. Každé historické období je v něčem unikátní, jistou nápovědu ovšem lze z burzovního almanachu vyčíst. Kterým odvětvím a regionům i proto nyní věří žena, která má pod palcem divizi americké banky spravující bezmála tři biliony dolarů?
Inflace je stále vysoká, Fed zvedá sazby, obavy z recese rostou a akciový trh se potácí v medvědím trendu. Snadná vítězství na burze jsou minulostí. Mary Callahan Erdoes, ředitelka JPMorgan Asset & Wealth Management, ale nevidí věci vůbec černě.
"Právě v takovém prostředí, jaké nyní panuje, je největší šance, že dosáhnete lepší výkonnosti než zbytek trhu," říká. "Tato nadvýkonnost (takzvaná alfa) teď čeká na trhu s akciemi, dluhopisy, měnami, private equity, nemovitostmi, zkrátka všude. Je to běžná součást prostředí, ve kterém se něco důležitého mění," dodává s odkazem na zpřísňující se měnovou politiku.
Zůstat na trhu
Navzdory volatilitě Erdoes doporučuje investorům zůstat na trhu. Je to sice psychicky náročné, nicméně v době, kdy trh vyhlíží stále nové černé labutě (negativní faktory, jež nastávají s malou pravděpodobností, ale o to silnější mají nepříznivé dopady), přilétají podle ní i ty sněhově bílé, tedy pro portfolia investorů pozitivní.
V nejvíce náročných dobách navíc podle ní v historii nastávaly i ty pro trhy nejsilnější obchodní dny. A vynechat třeba jen deset nejlepších dnů v daném cyklu může investory vyjít pořádně draho, výnosy mohou být až poloviční.
Oblasti s největším růstovým potenciálem
Mladší investoři, kteří se snaží odhadovat další vývoj na trzích v konkrétním prostředí, nemají podle Erdoes prakticky jinou možnost než se podívat do historie. V současnosti, kdy je světové dění ovlivňováno válkou na Ukrajině s dopady na ceny komodit, by se investoři mohli zaměřit třeba na rok 1973, kdy se geopolitické napětí přetavilo v napětí na trhu s ropou. Nejvíce se pak dařilo sektorům energetiky, potravinářství, zemědělství a telekomunikací. Erdoes by v současnosti pouze nahradila telekomunikace odvětvími výroby polovodičů a kybernetické bezpečnosti.
Mimo USA by Erdoes zaměřila pozornost na Británii. "Libra i britské bondy byly v poslední době pod velkým tlakem. Většina analytiků radí dát od Spojeného království ruce pryč. To je přesně doba, kdy mě z investičního hlediska začíná zajímat," říká šéfka divize správy aktiv v JPMorgan.
A nakonec by Erdoes doporučovala investorům neodvracet se od Číny jako investičního cíle. Země sice v portfoliu znamená politické riziko, stále jde ale o obrovský trh, ekonomiku s příznivou současnou demografickou strukturou, silného hráče na trhu s polovodiči, v elektromobilitě a v dalších oblastech.
Zdroj: CNBC, JPMorgan, Insider