S&P 500: Nejlepších šest měsíců prezidentského cyklu začíná, někdo tu ale lže

V šesti měsících od konce října v letech doplňovacích voleb do amerického Kongresu akciový index S&P 500 vzrostl pokaždé z 18 předchozích případů, tedy od začátku 50. let. Bude to na přelomu let 2022 a 2023 jiné?
To samozřejmě nevíme, 18 z 18 je nicméně opravdu impozantní statistika. Býci mohou věřit v lepší zítřky, medvědi pak jistě nezapomenou zmínit, že současný mix makroekonomických podmínek (vysoká inflace, rostoucí sazby) není s těmi v uplynulých dekádách příliš srovnatelný, a tak jsou naděje pozitivní vývoj na akciovém trhu mizivé. Doufejte v nejlepší, ale buďte připraveni na nejhorší, říká se.
Pod tlakem jsou letos nejen akcie, ale také americké vládní dluhopisy. ETF sledující dlouhodobé cenné papíry vlády USA (20+ Year Treasury Bond ETF) je nadále pod tlakem, má za sebou devět týdnů ztrát v řadě (poprvé v historii) a je na novém desetiletém minimu. Akciový index S&P 500 se naproti tomu opět odrazil z minim. Korelace vývoje cen akcií a dluhopisů byla přitom letos poměrně vysoká. Který trh tedy nyní "lže" - začnou bondy posilovat, nebo akcie opět oslabí? Nebo se snad opravdu "něco mění"?
Populární trader J. C. Parets upozorňuje, že o startu nového býčího trendu se dozvíme spolehlivě až dávno poté, co začne. Doporučuje nicméně sledovat počty nových maxim a minim jednotlivých akcií v rámci indexu S&P 500. Než začne přibývat ročních a půlročních maxim, musí ožít počty těch tříměsíčních. A to se podle Paretse nyní již děje, byť zatím "opatrně", zatímco nových minim je zanedbatelný počet.
Zdroj: Fusion Point Capital, Carson, All Star Charts