Americké akcie: Býčí divergence, pesimismus a čekání na volby

Americké akciové indexy mají za sebou silně růstový týden, index Dow dokonce poprvé letos posílil na týdenní bázi potřetí za sebou. Více než technický odraz z minim to zatím být nemusí, býci ale hledají argumenty pro další nákupy. A mají kam sáhnout, jako ostatně vždy.
Týden byl silně růstový, ani to ale nestačilo na změnu vyznění denního grafu. Index zatím stále zůstává v režimu nižších minim i maxim. Poslední rally tak lze chápat pouze jako růst v reakci na předchozí prudký sestup. Index S&P 500 je pod rezistencí na 3 800, kde je zatím říjnové maximum. Důležitá rezistence je na dřívějším supportu 3 900, nyní navíc zesílená 50denním klouzavým průměrem. Na opačné straně je support na 3 500, kde je říjnové i letošní minimum. Další důležitý support by mohl být na 3 400, kde byla maxima před začátkem pandemie.
Mezi americkými individuálními investory (průzkum AAII) bylo v posledním týdnu přes 56 % medvědů. Stále velice vysoké číslo.
Byl to již pátý týden s více než 50% podílem pesimistů. Delší sérii takto medvědích výsledků průzkumu pamatujeme jen z roku 1990.
Velice pesimističtí ohledně investic do amerických akcií jsou také investiční poradci.
Z hlediska technické analýzy je vedle základních hladin zmíněných v úvodu zajímavý třeba poměr rostoucích a klesajících titulů. Ten je nadále pod úrovní z června, kdy byl akciový index S&P 500 na lokálním dně, v současnosti jsou přitom již ceny akcií nad úrovní z minim z konce prvního pololetí.
V indexu S&P 500 nyní nenajdeme odvětví, které by nebylo v korekci. V minulosti to v relativně dohledné době ústilo v dlouhodobý růst cen akcií. Uvidíme, jak to dopadne letos nebo zkraje roku 2023.
Založit na takový růst by akciový trh mohl třeba již v probíhajícím kvartálu. Sezónnost by tomu nahrávala, čtvrté čtvrtletí je tradičně silné. A během pár týdnů bude jasno o novém složení Kongresu v polovině prezidentského mandátu Joea Bidena. Právě doplňovací volby historicky také předznamenávaly silné akciové roky.
Na týdenním grafu indexu S&P 500 a jeho RSI se navíc objevila býčí divergence. Zatímco cena samotná vytvořila na podzim nové minimum, ukazatel RSI nikoli. Optimistům se takový vývoj zamlouvá, je to ale jen pomyslná kapka naděje v jinak nadále velice pesimistickém tržním moři.
A mimochodem, americké vládní dluhopisy, které letos ztrácejí nejvíce v historii, jsou vůči akciím v USA rekordně levné. Z této situace vede několik cest, přičemž mezi ty nejpravděpodobnější musíme zařadit posílení bondů (s očekávaným koncem zpřísňování měnové politiky Fedu) a ztráty na akciovém trhu.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, All Star Charts, @BBaxter2020, @mattcerminaro, SentimenTrader, @Mr_Derivatives