US MARKETOtevírá za: 8 h 29 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Jak dopadla výsledková sezóna v USA a jak to (ne)zahýbalo s akciovými výhledy?

Ve třetím čtvrtletí letošního roku reportovalo 71 % společností z amerického akciového indexu S&P 500 tržby nad odhady analytiků. I díky tomu na trzích zavládl mírný optimismus. Vyhlídky na další čtvrtletí jsou nicméně zatíženy řadou nejistot.

Během výsledkové sezóny mnoho firem zveřejňuje vlastní pohled na ekonomické prostředí, které ovlivňuje jejich podnikání. Vzhledem k růstu HDP ve třetím čtvrtletí 2022 a mírnému ochlazování inflačních tlaků se během hovorů s investory a novináři snížil počet zmínek firem o recesi – od 15. září do 16. listopadu ji zmínilo 179 společností, ve druhém kvartálu jich bylo hned 242.

Nejvíce zmínek o recesi bylo ve vyjádřeních společností ze sektorů nemovitostí, zpracovatelského průmyslu a financí. I přes citelný pokles pesimismu však analytici i samotné firmy celkově snižují výhledy ziskovosti, pro čtvrtý kvartál letošního roku aktuálně (za poslední tři měsíce) o více než 3 %.

Za třetí kvartál firmy z indexu S&P 500 oznámily zisky celkově o 1,8 % vyšší, než čekal trh. Z historického hlediska jde o poměrně nízkou míru pozitivního překvapení. Výraznějšímu růstu zisků v rámci indexu bránilo poměrně velké množství významných firem, jež za odhady naopak zaostaly.

Zajímavé je, že 4 z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 celkově reportovaly meziroční růst zisků. V čele pelotonu byl podle očekávaní sektor energetiky, následovaly nemovitosti a průmysl. V 7 z 11 odvětví zisky naopak meziročně klesly, nejvíce v sektoru komunikačních služeb, financí a zpracovatelského průmyslu.

Analytici aktuálně předpovídají pro čtvrtý kvartál meziroční pokles zisků v rámci S&P 500 o 2,1 %, byť při růstu tržeb o 4,5 %. Pro první čtvrtletí 2023 předpokládají již opět růst zisků (+1,6 %) i tržeb (+3,9 %) a pro druhé čtvrtletí 2023 vyhlížejí růst zisků o 0,9 % a růst tržeb o 1,3 %.

Forwardové P/E indexu S&P 500 (na základě zisků očekávaných v dalších 12 měsících) je nyní 17,2. Je tak pod pětiletým průměrem (18,5) a prakticky na průměru za posledních deset let (17,1). Na konci září byl ukazatel na úrovni 15,2. To by mohlo naznačovat, že je akciový trh aktuálně krátkodobě lehce přehřátý. Samotné firmy jsou přitom pro závěr roku opatrné, což ukazuje dvoutřetinový podíl těch, které snížily výhled vlastní ziskovosti pro období do konce prosince.

A kde vidí analytici index S&P 500 v horizontu 12 měsíců? Najde se řada poměrně optimistických výhledů okolo 4 500 bodů, Goldman Sachs nicméně vyhlásila cíl pro konec roku 2023 na úrovni 4 000 bodů a Morgan Stanley cíluje na hodnotu ještě o sto bodů nižší.

V rámci jednotlivých sektorů analytici v průměru (podle agentury Bloomberg) nejvíce věří společnostem citlivým na hospodářský cyklus (+23,8 %) a odvětví komunikačních služeb (+22,1 %). Naopak průmyslový sektor (+4,7 %) a zpracovatelský sektor (+5,2 %) mají nabídnout jen mírný růst. V současnosti pak nejvíce nákupních doporučení zaznívá na adresu firem z odvětví energetiky a IT, nejméně doporučovanou možností jsou společnosti zaměřující se na necyklické spotřební zboží.

S&P 500

zdroj: Google Finance

Americké akcie: Jak důležité jsou síla dolaru a riziko recese?

Americké akcie: Jak důležité jsou síla dolaru a riziko recese?

Zdroj: BH Securities

Americké akcieS&P 500SektoryVýhled na rok 2023Výsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika