Americké akcie: Nic nového, nebo snad přece?

Americké akciové indexy na začátku prosince odevzdaly podstatnou část zisků z října a listopadu, takže se zdá, že šlo opět pouze o rally v rámci dlouhodobého medvědího trendu. Srovnání s rokem 2008 přibývá, rozdíly ale samozřejmě jsou.
Uplynulý týden byl na americkém akciovém trhu ve znamení korekce. Index S&P 500 sestoupil o 3,37 % a vrátil se na úroveň z doby zhruba před měsícem. Za pondělí a úterý odepsal 3,3 % a uzavřel na 3 941. Od pondělí se opět pohybuje pod 4 000, což znamená, že je již tři a půl měsíce ve zhruba 11% pásmu, z toho čtyři týdny v úzkém rozpětí 3 900 až 4 100. Hybné momentum vyprchalo. S&P 500 je opět mezi 200- a 50denním klouzavým průměrem. Případný průlom pod 3 900 by byl výrazně negativním signálem, nejbližší rezistence je na 4 000 a další v zóně 4 100 až 4 150.
S&P 500 se opět (již potřetí letos) odrazil po rally zpět níže od linie sestupného trendu, která spojuje lokální maxima.
Samotný index S&P 500 je pod 200denním průměrem, nad ním se ale stále obchoduje mírná většina titulů z indexu.
50denní průměr indexu S&P 500 je pod současným kurzem a podíl titulů nad tímto ukazatelem je výrazně vyšší.
Mezi americkými individuálními investory nadále převažují medvědi. Už nějaký ten pátek.
Pesimisté stále častěji upozorňují na podobnost vývoje indexu letos a v roce 2008. Našla by se ale velice solidní podobnost i s rokem 2009, kdy se trh již v březnu odrazil k impozantnímu a dlouhodobému růstu. Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti je v USA stále nízká, prostředím by asi přece jen byl podobnější rok 2008. Ale je to jen jeden ukazatel.
Dlouhodobí akcioví býci se letos nemohou spolehnout na 200denní průměr, a tak se jim nabízí průměr 200týdenní. Pod ten se kurz ještě nijak razantně nespustil, což je výrazný rozdíl jak oproti zmíněnému roku 2008, tak třeba oproti roku 2001.
Jestli je letos na americkém akciovém trhu něco zdravější než v minulosti, pak je to fakt, že investoři "kašlou" na ztrátové firmy. Ty jsou proto z hlediska výkonnosti na burze v jasném podprůměru.
Bude v USA recese? Nikdo to neví jistě, je to ale poměrně dost pravděpodobné. Akciový trh se přitom ode dna typicky odráží asi v polovině recese, zatímco ziskovost firem až po ní.
A bude v USA recese? Takto to vidí ekonomové oslovení na začátku prosince agenturou Bloomberg. V týdnu naposledy letos zasedá americká centrální banka, což je jednoznačně očekávaná událost doby do Vánoc.
Americké akcie, to samozřejmě není jen index S&P 500. Kdo má letos například vsazeno na tradiční Dow, je na tom oproti investorovi do S&P 500 podstatně lépe.
A pak je zde technologický trh Nasdaq. Index sledující sto největších společností na této burze má za sebou hluboké poklesy. Ve ztrátě je v meziročním srovnání již nyní letos delší dobu než za celou uplynulou dekádu.
A na závěr srovnání výkonnosti amerických akcií a vládních dluhopisů USA. Již bylo napsáno hodně o tom, že letos tyto dvě základní investice ruku v ruce ztrácejí. Akcie nabízejí historicky vyšší celkový výnos, je nicméně otázka, jak to bude v roce 2023. Analytici čekají odraz dluhopisů ode dna, v případě recese by se tak nejspíše napřesrok (spíše) radovali investoři do dluhopisů vlády USA.
Historicky jsou roky, kdy ztrácejí dluhopisy i akcie, doslova rarita. Odraz ode dna vyhlížejí investoři na obou těchto trzích. Který bude výraznější? Nebo snad nastane pouze jeden? Na co byste si vsadili vy?
Zdroj: Deutsche Bank, TOPDOWN CHARTS, All Star Charts, Trasher Analytics, Nautilus Research, eToro, Bloomberg, Lombard Odier
Aktuality
12. 5. | 22:00
12. 5. | 16:31
12. 5. | 16:23