Americké akcie: Býčí naděje v osmi grafech

Zapomeňme na výhled poklesu ziskovosti amerických firem a (ne)udržitelnost jejich marží v prostředí hrozící recese a svezme se na vlně optimismu, která v prvních dvou týdnech roku vyvezla výše ceny amerických akcií (a nejen ty).
S výjimkou pondělí rostl index S&P 500 ve všech obchodních dnech minulého týdne. V předchozím týdnu zpevnil o zhruba 1,4 % a uzavíral na 50denním klouzavém průměru, v uplynulém týdnu se pak vyšvihl lehce nad 200denní průměr a uzavřel prakticky na 4 000. K důležité rezistenci na 4 100 tedy zbývá jen asi 2,5 %. Benchmark je na psychologicky významné hladině 4 000 a na 200denním klouzavém průměru, na týdenním grafu je však nadále pod linií sestupného trendu. Prolomení rezistence na 4 100 by bylo silně býčím signálem. Na opačné straně je nejbližší support na 3 900.
Index S&P 500 v lednu stoupl nad 50- i 200denní klouzavý průměr. To tady již během medvědího trendu bylo několikrát, stejně jako testování linie sestupného trendu. Tu se zatím trhu přesvědčivě prorazit nepodařilo.
Současný test zmíněné linie je ale v něčem jiný. Dojít by k němu mělo současně s nákupním signálem indikátoru MACD.
Dalším pozitivním signálem je to, že v desetidenním období do čtvrtka 12. ledna včetně se v rámci akcií obchodovaných na NYSE poměr rostoucích a klesajících titulů dostal nad 1,97. To značí velice široce založenou rally od začátku roku. Od roku 1945 k tomu došlo teprve popětadvacáté a zelená barva v tabulce naznačuje, že to v minulosti bylo velice příznivé znamení pro další vývoj cen akcií.
A pak byl zaznamenán solidní růst indexu S&P 500 (+4,6 %) v týdnu před zveřejněním výsledků posledního týdenního průzkumu mezi americkými individuálními investory. Pesimistů je přitom mezi oslovenými stále podstatně více (rozdíl je 15,9 procentního bodu).
Při tak výrazném týdenním růstu a zároveň alespoň tak velké převaze medvědů mezi oslovenými přitom od roku 1987 (s výjimkou nedávného výskytu těchto podmínek v loňském roce, na jehož zhodnocení je nicméně ještě brzy) americké akcie v ročním horizontu jako celek vždy posílily, dvakrát dokonce o více než 50 %. Na statistiku je to sice málo, ale i tak je to pro býky povzbudivé.
Náladu na akciovém trhu v posledních dnech podporovala také makrodata v čele s americkou inflací, která signalizovala, že by americká centrální banka nemusela být již tak přísná v nastavování finančních podmínek v ekonomice. Oproti údajům z posledního zasedání FOMC, kde představitelé Fedu nabídli svůj osobní výhled úrovně sazeb (v průměru vrchol základní sazby odhadli na 5,1 %), jsou finanční trhy optimističtější a věří, že základní úrok ani nestoupne nad 5 %.
A nakonec pohled na jednotlivé sektory. Uplynulý týden byl pro americký akciový trh velice úspěšný, v měsíčním horizontu je sektorové srovnání více smíšené, ale od poloviny října je trh jednoznačně v zelených číslech.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, The Street, Fundstrat Global Advisors, Riverbend Investment Management, FinViz