Jsou za růst cen akcií zodpovědné (pouze) klesající úrokové sazby?

Americký investor Howard Marks je přesvědčený, že hlavním katalyzátorem růstu cen amerických akcií v uplynulých čtyřech dekádách byly klesající úrokové sazby. Z tohoto pohledu se investiční svět ocitl v důležitém bodě, a bude-li nastolen nový dlouhodobý trend, mohou to tentokrát investoři pocítit negativně. Nick Maggiulli z webu Of Dollars and Data nicméně uklidňuje, že tržní apokalypsa se nechystá.
"Netvrdím, že se Howard Marks mýlí, podívám-li se ale na historický vývoj cen akcií, nabízí se konstatování, že Wall Street z klesajících sazeb těžila v 80. letech a poté v polovině 90. let," říká Maggiulli a nabízí graf, který pátrá po vlivu změn úrokových sazeb na ceny akcií.
Na první pohled se zdá, že vztah mezi vývojem sazeb a vývojem cen akcií je - minimálně v extrémech - inverzní, pravdou ovšem je, že o většinu z těchto extrémů se zasloužila právě zmíněná 80. léta.
"Pokud to ale nejsou úrokové sazby, co nejvíce ovlivňuje výkonnost akcií, tak co to tedy je? Odpověď je stručná, jsou to hospodářské výsledky firem," pokračuje Maggiulli a přikládá další graf, tentokrát srovnávající výkonnost indexu S&P 500 s vývojem výsledků podniků v něm zastoupených v období mezi květnem 1997 a zářím 2022.
"Vývoj těchto křivek je velice podobný, místy prakticky identický. To neznamená, že sazby nejsou významným faktorem - pokles sazeb může stimulovat ekonomiku, což může podporovat poptávku po zboží a službách, a tedy i hospodářské výsledky firem. Rozhodně se ale akciový trh neřídí výhradně nastavením sazeb," vysvětluje Nick Maggiulli.
Zdroj: Of Dollars and Data