Konec května se blíží, na prodej akcií ale ani tak (letos) nemusí být pozdě

Ačkoli se burzovní rada Sell in May and Go Away historicky ukazuje být relativně spolehlivá, investoři by nikdy neměli dovolit, aby byly fundamenty zastíněny podobnými "moudry" odvolávajícími se jen na roční období a podobně, říká někdejší předseda představenstva Goldman Sachs Asset Management Jim O'Neill. Letos však podle něj květnový odchod z trhu může být dobrým rozhodnutím.
"Například indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ukazují na zhoršující se podmínky ve výrobě v řadě významných ekonomik. Dokonce se zdá, že světová ekonomika může projít výrobní recesí. Čína, významný článek světového hospodářství, si po odvolání politiky nulové tolerance covidu-19 vede dobře, objevují se však i náznaky, že její postpandemický růst je blízko vrcholu. Čína navíc řeší opačný problém než západní svět, meziroční inflace se v zemi v dubnu snížila na 0,1 % a analytici začínají hovořit o riziku deflace," říká O'Neill.
A inflační mrak se podle něj může poměrně rychle rozplynout také na Západě. Například Spojené státy hlásí prudké zpomalování růstu výrobních cen, O'Neill v této souvislosti upozorňuje, že řada komodit je nyní levnější než před rokem. "Pokud se ukáže, že poslední data nebyla jen anomálií, mohou se centrální banky na obou stranách Atlantiku rychle dostat do svízelné situace," pokračuje ekonom.
Investoři v Evropě i ve Spojených státech věří, že Fed i ECB jsou blízko konce cyklu zvyšování úrokových sazeb, a dokonce predikují, že by měnové autority v USA i eurozóně mohly brzy začít sazby snižovat. Jerome Powell i Christine Lagardeová ovšem tvrdí, že uvolňování měnové politiky není na pořadu dne.
Právě vyústění tohoto sporu může být podle analytiků pro riziková aktiva nakonec silně negativní. Bude-li ekonomický růst zpomalovat a inflace dále klesat, mohou být centrální banky donuceny sazby začít snižovat, ačkoli ve svých plánech teď s takovým krokem počítají až v delším horizontu. Vynucené snížení sazeb následně může na trhu zesílit obavy o kondici světového hospodářství, a tedy zchladit zájem investorů o akcie.
Do konce května zbývá týden, na vystoupení z trhu, mají-li někteří investoři pochybnosti ohledně kondice akciového trhu i ekonomiky, však nemusí ani tak být pozdě.
Zdroj: MarketWatch