Americké akcie: S čím jde trh do začínající výsledkové sezóny?

Americký akciový index S&P 500 ve čtvrtek 13. července uzavřel nad 4 500 a je nejvýše od loňského dubna. Na prahu výsledkové sezóny za druhý kvartál by to mohl být celkem nestabilní odrazový můstek. Mohl, ale nemusel.
Index S&P 500 za poslední čtyři obchodní seance přidal přes sto bodů a po 15 měsících se vyhoupl nad 4 500 bodů. K dobré náladě přispěly zejména data o dále "chladnoucí" inflaci, jež by mohla přimět Fed k mírnějšímu přístupu k měnové politice.
S&P 500 se nad 4 500 dostal na hladinu 76,4 % návratu od minim z loňského října na historická maxima z přelomu let 2021 a 2022. Poslední Fibonacciho "obranná linie" leži na úrovni 88 %.
Index S&P 500 je výše, než byl v polovině března 2022, kdy Fed začal zvyšovat úrokové sazby (graf není úplně aktuální). Ano, pouze nominálně, ale i tak jde o jasné znamení toho, že si trh na vyšší sazby zkrátka již zvykl.
Mimochodem, v létě se indexu S&P 500 v poslední době daří, když mezi dvěma významnými státními svátky posílil v šesti z posledních sedmi let. I dlouhodobě má trh v uvedeném období tendenci růst.
V uplynulých dvou letech (a nejen v těch) velice často platilo, že silnější dolar znamená tlak na pokles cen amerických akcií (a naopak). Dolar je nyní nejslabší za mnoho měsíců a je přeprodaný. Pokud by našel podporu a odrazil se výše, pro akcie by to (minimálně krátkodobě) nebyla nejlepší zpráva.
Kurz dolaru je podstatný také pro přepočet tržeb amerických veřejně obchodovaných firem, které působí v zahraničí. Celkově analytici na začátku výsledkové sezóny za druhý kvartál vyhlížejí meziroční propad zisků o více než 7 % a stagnaci tržeb.
Goldman Sachs ale správně upozorňuje, že odhady ze začátku výsledkové sezóny se během pár týdnů ukazují být přehnaně pesimistické. Pokud budou čísla opět nad odhady, mají býci naději minimálně na udržení současných pozic. V řádu dnů lze ovšem předpokládat alespoň mírnou korekci. Po čtvrtečním vzestupu je totiž index S&P 500 překoupený (RSI je nad 70 body).
Zdroj: eToro, Bloomberg, Creative Planning, SoFi, Tressis, Goldman Sachs