Americké akcie: Hvězdný Dow, až příliš mnoho býků a VIX na prahu sezónního růstu

Americké akciové indexy mají za sebou smíšený týden. Pro letošní rok trochu netypicky ztrácel na technologické tituly bohatý trh Nasdaq, růstovou práci na sebe namísto něj vzal tradiční Dow a mírný zisk uhájil také širší S&P 500. Náladu na trhu jako kdyby nemohlo nic zkazit. To je varovné znamení.
Index S&P 500 zapsal do burzovního almanachu další zelenou týdenní svíčku. Zpevnil o 0,69 %, a to navzdory slabší výkonnosti velkých technologických titulů. O týden dříve index po čtrnácti měsících uzavřel nad 4 500 a od té doby je k nezastavení. Od pondělí do středy přidal 1,3 %, ve čtvrtek ale po delší době výrazněji ztratil a v pátek již jen potvrdil celkově růstový týden. V uplynulém týdnu se nicméně hned třikrát posouvalo letošní denní závěrečné maximum. Na denním grafu se index vzdaluje od 20denního klouzavého průměru, který je na 4 450. K sestupu do blízkosti této hladiny zatím ještě nedošlo, trh ale může mít tendenci právě krátkodobý průměr otestovat.
Nastavení grafu je celkově býčí. Nejbližší support je na 4 500, důležité úrovně podpory jsou pak na 4 300 a zejména na 4 200, kde byla letos po dlouhou dobu rezistence. Případné prolomení pod 4 300 by bylo silně nepříznivým signálem. Na opačné straně je nejbližší rezistence na 4 600 až 4 650, kde byl index S&P 500 v dubnu 2022.
V týdnu si vybraly menší oddechový čas velké technologické tituly. Za poslední měsíc jsou nicméně v plusu všechny hlavní sektory.
Hedgeové fondy jsou nicméně ve velkých (zejména technologických) společnostech stále "navezeny" ve velkém.
Vůči indexu S&P 500 jsou nicméně největší technologické tituly aktuálně překoupené a jejich ceny vůči hlavnímu indexu jsou na úrovni předchozího maxima. Dokáží je překonat?
Pokud jde o ocenění, není toho příliš mnoho k řešení. 10 největších titulů z indexu S&P 500 má jasně nejvyšší P/E.
Celkově je přitom index S&P 500 oceněn nadprůměrně, ovšem k maximálnímu forwardovému P/E z předchozích let má stále poměrně daleko.
Asi nikoho přitom nepřekvapí, že jsou americké akcie překoupené i vůči vládním bondům USA. Překvapit ale může míra jejich nadhodnocení.
Index S&P 500 letos předvádí impozantní růst. Navíc v době, kdy centrální banky utahují finanční podmínky a odčerpávají z trhu likviditu. Mimochodem, v týdnu zasedají FOMC i ECB a od obou centrálních bank trh čeká další zvýšení sazeb.
Index Dow Jones Industrial Average má za sebou 10 denních růstů. Sice někdy "s odřenýma ušima", ale přece. Tak dlouhé série nejsou zrovna běžné. Od založení indexu jde teprve o dvacátý výskyt takové série.
Tak dlouhé série denních posílení jsou přitom historicky spíše býčím znamením pro následující rok. V posledních třiceti letech bez výjimky. (Tabulka je celkem vtipná, na Yahoo! se autorům podařilo vedle překlepu namísto "July 21, 2023" napsat něco o "září 2013", ale to na věci nic nemění.)
Z technického hlediska jsou americké akcie překoupené, to ale k růstovým trendům celkem patří. Co je ale jasně varovný signál, to je nálada mezi investory. V průzkumu AAII (američtí individuální investoři) mají býci převahu již sedm týdnů v řadě (nejdelší série od července 2021), medvědů je nejméně od června 2021 a býků je poprvé od dubna 2021 přes 50 %.
Rozdíl mezi podíly optimistů a pesimistů v průzkumu atakuje hladinu 30 procentních bodů, což je dlouhodobě hranice, kdy se hovoří o nenasytné náladě.
I v kombinaci s dalším průzkumem, tentokrát mezi profesionálními správci investic, to vypadá, jako kdyby medvědi měli co nevidět vymřít. Což tak docela nekoresponduje s výsledky červencového průzkumu Bank of America mezi správci fondů.
Indikátorů toho, že jsou investoři ochotní opravdu hodně riskovat, je více. Sázky na akcie mimochodem nepolevují ani v prostředí mimořádně nízké rizikové prémie na akciovém trhu ("odměny" za to, že investor nakupuje akcie namísto bezpečných dluhopisů).
Index volatility VIX uzavřel minulý týden na 13,60 bodu (o týden dříve 13,34 bodu). O nízké volatilitě svědčí i to, že index S&P 500 již dva měsíce neprodělal denní pokles alespoň o procento. Investoři se zkrátka houpou na příjemně ospalé letní vlně. Ale pozor, v srpnu má VIX historicky tendenci začít růst a s ním zpravidla i tlak na poklesy cen akcií. Ze současných úrovní trh má kam klesat a při pohledu na překoupené podmínky na burze může být začátek pullbacku nebo korekce doslova za dveřmi.
Zdroj: Bloomberg, FinViz, TOPDOWN CHARTS, @HostileCharts, The ETF Store, FactSet, Longview Economics, Marlin Capital, Yahoo! Finance, FOREX.com, Hi Mount Research, Creative Planning, Oxford Economics
Aktuality
