Americké akcie: Začíná obrat?

Zablýskalo se na americkém akciovém trhu minulý pátek na lepší časy? Více se dozvíme tento týden, kdy budou oznámena data o zářijovém vývoji inflace a začne výsledková sezóna za třetí čtvrtletí.
Index S&P 500 zakončil rozkolísaný první říjnový týden výrazným pátečním růstem, který týdenní výsledek posunul na +0,48 %. Ve čtvrtek se trh svezl pouhých šest bodů nad důležitý support 4 200, pokles ovšem ustál a uzavřel o padesát bodů výše. Vzhledem k tomuto vývoji je mírný týdenní zisk v podstatě skvělým výsledkem. Na denním grafu index v úterý klesl na novou nižší cenu (lower low) a do čtvrtka u ní zůstal. V pátek přišel obrat a růst indexu nad 4 300, který by mohl být začátkem krátkodobého růstu po předchozí vlně ztrát. Podstatné supporty a rezistence se za poslední týden nezměnily, pouze se potvrdila nejbližší významná podpora na 4 200. Tu na grafu zesiluje také 200denní klouzavý průměr. Případné prolomení pod 4 200 by bylo pro index S&P 500 pravděpodobně impulzem pro další sesun k hladině 4 000 bodů. Na opačné straně je pod 4 400 cenový odskok, nad ním následuje důležitá rezistence v pásmu 4 500 až 4 550.
Kurz indexu S&P 500 v pátek prorazil nad linii krátkodobého strmého sestupného trendu. Loni taková prolomení byla následována dalším růstem, aktuálně ale do dění na trzích může významně promluvit třeba prudká eskalace násilí a prakticky válka v Izraeli.
Páteční obrat v rámci dne a výrazný růst indexu zahýbaly s technickým obrázkem jako takovým. Zatímco po čtvrtečním obchodování bylo nad 50denním klouzavým průměrem pouze necelých 11 % zahrnutých titulů, na konci týdne jich bylo již bezmála 18 %.
Na první pohled se index S&P 500 ukázkově odrazil od supportu. Prospívat by mu mohly i klesající ceny ropy (ovšem víkendový vývoj na Blízkém východě slibuje spíše jejich opětovný odraz výše), konec posilování amerického dolaru a také případný konec růstu výnosů vládních dluhopisů USA. Nic jednoznačného.
V posledním týdnu přibylo mezi americkými individuálními investory jak býků, tak medvědů.
Pesimistů je ale citelně více.
Na to tematicky navazuje další graf. Ten ukazuje roční výkonnosti indexu S&P 500 poté, co v USA dosáhne určité úrovně spotřebitelská důvěra. Závěr je poměrně jasný - nakupujte akcie, když je nálada spotřebitelů špatná. Investice při minimech důvěry ústila v průměru v roční zhodnocení akcií o 24,9 %, investice v době nejlepší spotřebitelské nálady vynesla v průměru jen 4 %.
Pozitivní výhled pro americké akcie slibují různé sezónní statistiky. Čtvrtý kvartál je pro index S&P 500 obecně úspěšný. Když přitom za první tři čtvrtletí akcie v USA zpevnily, ačkoli v září index odepsal přes 3 %, do konce roku trh rostl bez výjimky. Ale výjimek je (i) burzovní almanach plný.
Co naopak velký dlouhodobější optimismus nevzbuzuje, jsou historicky nadprůměrné valuace amerických akcií. Vůči těm evropským jsou tituly v USA jako celek dokonce nejdražší v historii.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Bespoke Investment Group, Trading Adventures, JPMorgan, CappThesis, Carson Group
Aktuality
