S&P 500: Bude rally pokračovat, nebo býky vyčerpal rychlý návrat k rezistenci?

Americký akciový index má za sebou šest růstových obchodních dnů v řadě a přiblížil se důležité hladině rezistence na 4 400. Vyberou si býci (minimálně) oddechový čas, nebo bude listopad "jako z učebnice" a rally ponese ceny akcií dále na sever?
Index S&P 500 má za sebou šest dnů nepřetržitého růstu. Pondělní (6. listopadu) mírné posílení lze číst minimálně dvěma způsoby - trh ani po 5,85% zisku z předchozího týdne neztratil vůli růst, ale zároveň se pohyboval v nejužším denním rozpětí za sedm týdnů (což by mohlo naznačovat, že je zmíněná vůle růst u konce). Nad aktuálním kurzem je navíc linie 4 400 bodů, pod kterou je zářijový odskok níže, který zatím nebyl proobchodovaný.
Index S&P 500 se díky prudkému posílení vrátil nad 200denní klouzavý průměr, což je nepochybně příznivé znamení. Nad svými 200deníími průměry se ale obchoduje pouze okolo 40 % titulů z indexu. Pro další růst by bylo dobré, aby tento podíl pokračoval v růstu.
Z dlouhodobého hlediska to platí dvojnásob.
Skeptici ohledně letošního růstu na akciovém trhu upozorňují na to, že je výkon indexu S&P 500 tažen poměrně malým počtem titulů. Po korekci, která (prozatím) skončila v říjnu, je podíl akcií z indexu S&P 500, které jsou na tom letos výkonnostně lépe než index, mimořádně nízký. Aktuálních 28,3 % je jen o málo více než v roce 1998, nižší byl pak tento podíl naposledy v roce 1973. Na konci minulého týdne přitom S&P 500 od začátku roku zpevňoval o zhruba 13,5 %, bez akcií firem Meta Platforms, Amazon, Netflix, Microsoft, Apple, Alphabet, Tesla a NVIDIA by přitom získával jen 1,6 %.
Rychlý a výrazný růst samozřejmě vzbuzuje pochybnosti a zvyšuje riziko, že minimálně část obchodníků bude chtít zrealizovat krátkodobé zisky. Nicméně ten samý růst vyslal také technický signál, který má historicky velice solidní býčí statistiku. Jedná se o signál Zweig Breadth Thrust, jehož přesnou definici si můžete dohledat, nicméně ve zkratce jde právě o velice rychlou změnu podmínek na trhu z extrémně přeprodaných na překoupené.
Od druhé světové války index S&P 500 po spuštění tohoto signálu v ročním horizontu ještě nikdy nebyl ve ztrátě. Nepřeceňovat (všechno je jednou poprvé), ale mít na paměti.
K tomu všemu lze přidat příznivou sezónnost (listopad a prosinec jsou pro americký akciový trh historicky silné měsíce), výrazný pesimismus investorů v různých průzkumech z posledních týdnů (býčí trendy se rodí z pesimismu, říká se), možný příspěvek většího objemu zpětných odkupů akcií ze strany samotných firem a také pozice velkých burzovních hráčů, kteří po delší době plánují ve větší míře nakupovat akcie. Nejen o nich v pondělí v rámci živého vysílání hovořil šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný.
Zdroj: Carson Group, @JohnKicklighter, Ned Davis Research, @meanstoatrend, Zor Capital, @mark_ungewitter, @BBaxter2020,
Aktuality
