Buffett, Icahn, Druckenmiller a spol.: Jak ve třetím čtvrtletí měnili svá portfolia slavní investoři?

Aktivita řady známých investorů byla ve třetím kvartálu 2023 spíše utlumená. Nezřídka tito velcí investoři vybírali zisky z první poloviny roku. Ukázaly to zprávy povinně uveřejňované velkými fondy.
Institucionální správci investic s alespoň 100 miliony dolarů ve správě musejí každý kvartál odevzdávat americké Komisi pro cenné papíry a burzy report označovaný jako 13F. Hedgeové fondy jsou povinny podat formulář 13F nejpozději 45 dnů po posledním dni kalendářního čtvrtletí. Většina fondů čeká až do konce tohoto období, aby co nejdéle tajila svou investiční strategii před konkurencí a veřejností. Fondy v těchto formulářích musejí zveřejnit nákupy a prodeje amerických akcií a také případné nákupy opčních kontraktů, jež souvisejí s americkými akciovými trhy. Byť s citelným zpožděním, pro běžné investory jde o zajímavou příležitost nahlédnout "do kuchyně" velkých hráčů.
V období července až září velcí investoři nejčastěji nakupovali akcie společností Meta Platforms, Alphabet, Amazon, Walt Disney, Microsoft, UnitedHealth, Thermo Fisher Scientific, Dollar General a Apple. Je tedy patrné, že se stále klonili k takzvané velké sedmičce, jež letos táhne hlavní indexy nahoru. Mnozí správci se nicméně ve třetím kvartálu vyhýbali velkým obchodům a pouze vybírali část zisků ze stávajících pozic.
Než přejdeme k obchodům konkrétních investorů, je dobré připomenout, že ačkoli jsou jejich obchody zajímavé a pro někoho inspirující, je nesmysl je bezmyšlenkovitě kopírovat. Každý investor má vlastní strategii a konkrétní cíl. Fond může nakupovat jen za účelem krátkodobé spekulace a mít nástroje, které mu umožní rychlé vystoupení z pozice. Velký kapitál má na trhu jiné možnosti, cíle i horizonty, než s jakými pracují drobní investoři.
Hodnotoví investoři: Buffett, Munger, Icahn, Lu
Hodnotoví investoři ve třetím čtvrtletí jako celek příliš aktivní nebyli. Berkshire Hathaway v čele s Warrenem Buffettem redukovala o 10,5 % svoji pátou největší pozici (Chevron) a lehce o více než 5 % snížila menší pozice ve společnostech Amazon a Aon. Celkově tedy portfolio Berkshire zůstalo bez větších změn, přibývá jí ale hotovost (přes 157 miliard dolarů). Největší pozicí v portfoliu Berkshire zůstává Apple (50,0 %) následovaný Bank of America (9,0 %), American Express (7,2 %) nebo Coca-Colou (7,2 %).
Portfolia Daily Journal Charlieho Mungera a Himalaya Capital, ze kterou stojí Li Lu, zůstala beze změny. Podobně na tom bylo portfolio Carla Icahna. Slabá nákupní aktivita této skupiny investorů může ukazovat na relativně vysokou valuaci akcií. To se sice týká zejména větších společností, největší investoři ovšem akcie firem s malou tržní kapitalizací většinou do portfolií ve významnější váze nezařazují.
Michael Burry (Scion Asset Management)
Muž, kterému se na Wall Street říká Big Short, po zveřejnění pozic za druhý kvartál upoutal pozornost médií svými medvědími put opcemi na velké americké akciové indexy S&P 500 a Nadaq Composite. Těch se ale již zbavil. Ve třetím čtvrtletí opět nakoupil put opce, tentokrát proti indexu výrobců čipů SOXX (iShares Semiconductor ETF). Put opce se často používají za účelem ochrany, ale někdy i jako spekulace. Ziskové jsou ve chvíli, kdy podkladový titul ztrácí.
V rámci akcií pak Burry dokupoval Stellantis (17,4 % portfolia), Nexstar Media (15,9 %) nebo Booking Holdings (10,5 %). Vrátil se také k čínským titulům, kterých se v předchozích kvartálech zbavoval, a nakupoval akcie JD.com (8,3 %) a Alibaba Group (9,9 %). Čínské akcie mají za sebou obecně výrazný pokles, a pro hodnotové investory tak představují velice atraktivní nákupní příležitost. Čína je ale poměrně rizikovou investiční destinací, což by investoři měli brát v potaz.
Bill Gates (Bill & Melinda Gates Foundation Trust)
Nadace známého miliardáře Billa Gatese mimo jiné investuje do amerických akcií. V uplynulém kvartálu nevyvinula příliš aktivity, mezi největší její obchody patří malé ubrání (o 10,4 %) akcií Berkshire Hathaway a kosmetické navýšení pozic ve společnostech Microsoft, Walmart nebo United Parcel Service.
Stanley Druckenmiller (Duquesne Family Office)
Druckenmiller je považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů, když během své investorské kariéry dosahoval v průměru až 30% ročního zhodnocení, neměl ani jeden ztrátový rok a společně s Georgem Sorosem slavně "zlomili" britskou libru. Druckenmiller lehce redukoval svou největší pozici v portfoliu, a to akcie Nvidie (aktuálně 13,7 % portfolia), druhá největší pozice (Coupang, 12,8 %) zůstala beze změny. Dokupoval akcie společností Microsoft (9,8 %), Teck Resources (6,4 %) a Alphabet (4 %).
Bill Ackman (Pershing Square Capital Management)
Ackman také nijak nedivočil. Jeho fond dokoupil akcie Hilton Worldwide (14,8 % portfolia), lehce snížil pozici v Lowe's (14 %) a zdvojnásobil pozici v Alphabetu (5,4 %).
Zdroj: BH Securities