US MARKETOtevírá za: 9 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americké akcie: Index S&P 500 je nejvýše od března 2022 a přestává se pracovat se scénářem recese. Pozor na to!

Americký akciový index S&P 500 uzavřel uplynulý týden nejen nejvýše v letošním roce, ale dokonce od března 2022. Výhledy analytiků a stratégů na rok 2024 nejsou možná jako celek vyloženě optimistické, ale každopádně přestávají být vyloženě opatrné. Trh předpokládá, že Fed již nebude zvyšovat sazby, řeší se načasování začátku uvolňování měnové politiky. Podstatné bude mimo jiné to, zda se americká ekonomika opravdu vyhne recesi, jak to v současnosti vypadá.

Americký akciový index S&P 500 díky pátečnímu posílení prodloužil sérii růstových týdnů na šest. Celkově přidal mírných 0,21 %, dokázal ale vylepšit letošní závěrečné maximum. Index má za sebou další týden bez výraznějších pohybů. V jeho závěru prorazil nad rezistenci 4 600 a uzavřel mírně nad ní. Je ale stále překoupený (RSI je prakticky na 70 bodech) a intradenně ještě na letošní vrchol na 4 610 nevystoupal. Je to pro býky nejbližší rezistence, až přesvědčivé uzavření nad ní a potvrzení ukáže na sílu býků před závěrem roku. Další hladina odporu by pak čekala až na historickém rekordu okolo 4 800. Na opačné straně je podpora až okolo 4 400, kde je také cenový odskok. Ani jeho případné proobchodování by ale samo o sobě nezměnilo býčí nastavení grafu.

S&P 500 - technická analýza (8. 12. 2023)

Šest týdnů růstu v řadě je nejvíce za čtyři roky. Je nicméně zřetelné, že cesta vzhůru zpomalila.

S&P 500 - šest týdnů růstu v řadě

Nad 200denním klouzavým průměrem jsou zhruba dvě třetiny titulů z indexu, růst tohoto podílu se také "zadrhl". Zaostávají zejména defenzivní sektory nebo komoditní odvětví.

S&P 500 a podíl titulů nad 200denním klouzavým průměrem

Podíl akcií nad 50denním průměrem pak dosáhl úrovně, ze které v minulosti celkem pravidelně začal klesat, což spouštělo korekce celého indexu.

S&P 500 a podíl titulů nad 50denním klouzavým průměrem

Americké akcie mají za sebou mimořádně úspěšný listopad, index S&P 500 přidal bezmála 9 %. V minulosti po alespoň 8% měsíčních růstech v ročním horizontu trh posiloval ve 27 z 30 případů, v průměru o 16 %.

S&P 500 po alespoň 8procentních růstech v kalendářním měsíci

Tolik technická analýza a burzovní almanach. Co pomohlo akciím k poslední rally? Trh ve velkém sází na to, že Fed již nebude zvyšovat sazby. V důsledku toho klesají výnosy amerických vládních dluhopisů, slábne dolar a zužují se kreditní spready. Přidejte k tomu levnější ropu a dostanete nejvíce uvolněné finanční podmínky v USA od února 2022.

Bloomberg US Financial Conditions Index

Ostře sledovaná je politika Fedu. Zvyšování sazeb již vyhlíží jen minimum obchodníků, otázkou je načasování začátku cyklu uvolňování měnové politiky. Vývoj cen akcií v USA se přitom historicky výrazně liší v situacích, kdy Fed začne snižovat sazby a v USA je nebo brzy začne recese, a když se americká ekonomika recesi vyhne.

S&P 500 - vývoj v době zahájení snižování sazeb Fedu s recesí a bez ní

A takto se vyvíjel trh s americkými akciemi vůči tomu s bondy.

S&P 500 a 10leté vládní bondy USA v obdobích změn trendů v měnové politice Fedu

Z hlediska fundamentů je poměrně logické, že během snižování sazeb se akciím spíše nedaří, protože úroky klesají v době zhoršující se hospodářské aktivity, a tedy i tlaku na pokles zisků firem. Ve stejné době naopak hrávají prim vládní dluhopisy, kterým prospívá pokles sazeb, a tedy i výnosů bondů. Americké akcie přitom mají relativně vůči dluhopisům za sebou výrazné posílení, a tedy i prostor pro pokles.

S&P 500 a dluhopisy USA - relativní ocenění

Jak víme, recesi v USA vyhlašuje Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER), a to na základě "významného zhoršení hospodářské aktivity napříč ekonomikou, které trvá více než pár měsíců". V současnosti to přitom na recesi opravdu nevypadá, což by pro akciový trh měla být dobrá zpráva.

Které indikátory sleduje NBER při hodnocení recese

Stratégové a analytici i proto v posledních týdnech zvyšují cílové hodnoty pro index S&P 500 na rok 2024, a to zhusta i nad 5 000 bodů.

S&P 500: Tyto úrovně vyhlížejí stratégové z Wall Street v roce 2024

S&P 500: Tyto úrovně vyhlížejí stratégové z Wall Street v roce 2024

Ale pozor, připomeňme si, jaké výhledy zveřejňovali experti před rokem. Prognózy jsou složitá disciplína a profíci z Wall Street ji nezvládají o mnoho lépe než kdokoli z nás.

S&P 500 - cílové hodnoty pro rok 2023 v prosinci 2022

Výhledy na rok 2024 (a všechny ostatní) je zkrátka dobré chápat spíše jako sondu do současného vnímání tržních nálad. A platí to nejen pro akciový trh, jak ukazují některé příklady z nedávné minulosti. Po bitvě je samozřejmě každý generál, ale za určitou podezíravost v případě bombastických (nebo extrémně pesimistických) výhledů nic nedáte.

WTI a americké bondy - výhledy vs. realita

Zdroj: TOPDOWN CHARTS, NewEdge Wealth, @JustinWolfers, Bloomberg, Goldman Sachs, ASR, @FusionptCapital, TKer, Barchart, Carson Group, Dogpatch Capital

Americká ekonomikaAmerické akcieEkonomické a tržní indikátoryS&P 500Spojené státy americké (USA)Technická analýzaVýhled na rok 2024
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika