Stratégové: Americké akcie v roce 2024 budou lámat rekordy, věnujte pozornost těmto pěti sektorům

Akcioví stratégové z Bank of America a BMO Capital Markets předpokládají pro rok 2024 růst cen amerických akcií a vzestup indexu S&P 500 na nová maxima. A sledují mimo jiné následujících pět oblastí trhu.
Bank of America pro rok 2024 vyhlíží index S&P 500 na 5 000 bodech, BMO Capital Markets dokonce na 5 100. Shodně očekávají růst zisků amerických firem, obrat v měnové politice Fedu a také poptávku po akciích od investorů, kteří se dosud drželi zpátky, zejména od penzijních fondů. Býčí trendy zpravidla vrcholí v euforii, do té má ale současný trh daleko.
Velcí hráči mají tendenci po třech letech medvědího trendu na dluhopisovém trhu preferovat bondy, z nižších sazeb Fedu a růstu zisků firem by ale měly nadále těžit také akcie.
Díky růstu zisků veřejně obchodovaných společností by měly valuace (P/E) v případě akciové rally na rozdíl od uplynulého roku zůstat zhruba na stejné úrovni. Americké firmy navíc prokázaly i v době vysoké inflace velkou odolnost a uchránily velkou část svých marží.
Akciím by měla dále prospívat nižší inflace, vyšší efektivita a produktivita společností a také investice vlády v souvislosti se snahou o lepší energetickou a geopolitickou bezpečnost USA. Bank of America ani BMO Capital Markets pak nepředpokládají, že by politický či ekonomický vývoj měl přispět k jakémukoli nadměrnému posilování amerického dolaru, které je obecně pro americké akcie nepříznivým faktorem.
Pět sektorů, které stojí za pozornost
Savita Subramanian z Bank of America a Brian Belski z BMO Capital Markets shodně předpokládají růst amerických akciových indexů, na doporučovaných sektorech se ale až na jednu výjimku neshodnou. Tou výjimkou je finanční sektor, který je podle nich (i po problémech několika menších bank v letošním roce) historicky levný.
Belski dále doporučuje nadvažovat sektor informačních technologií, který naopak Subramanian nově podvažuje. Belski předpokládá nadvýkonnost celého odvětví, nejen často skloňovaných sedmi největších společností. I Subramanian se líbí solidní rozvahy, marže a zisky technologických firem, varuje ale před vysokými valuacemi a pokračující vládní regulací.
Šéfka akciových stratégů Bank of America naopak radí zaměřit pozornost na odvětví energetiky, zbytného spotřebního zboží a služeb a také na nemovitosti. Energetickému odvětví by měly pomáhat nadále zvýšené ceny ropy (Bank of America drží pro příští rok odhadovanou cenu barelu Brentu na 90 USD), protože bude dále pod tlakem nabídková strana globálního trhu (geopolitika, taktika OPEC+). Energetické firmy by tak měly být schopné generovat velké objemy hotovosti. Dlouhodobě je nicméně rizikem pokračující tlak na zavádění "zelených" technologií v energetice a obecně ve výrobě.
Odvětví zbytného spotřebního zboží a služeb je sázkou na pokračující (a rostoucí) spotřebitelskou poptávku v době předpokládaného poklesu sazeb. A sektor je navíc aktuálně silně podvážen v portfoliích velkých podílových i hedgeových fondů, které tak mají prostor pro zvyšování jeho váhy (což bude podporovat poptávku po akciích firem v odvětví). Podstatným rizikem (oběma směry) je obrovská váha dvou firem v sektoru – Tesly a Amazonu –, které zajišťují v rámci indexu S&P 500 prakticky polovinu podílu tohoto odvětví.
Bank of America nakonec doporučuje zařazení realitního sektoru, a to z důvodu jeho vysokého dividendového výnosu při aktuálně velice atraktivním ocenění. Podle BMO Capital Markets je nízká valuace obecně důsledkem obav o zdraví a sílu nemovitostního trhu v USA, Subramanian nicméně tyto starosti považuje za přehnané.
Zdroj: Bank of America, BMO Capital Markets
Aktuality
