Americké akcie: Býci mají na rekordu kam vzhlížet a co obhajovat

Americký akciový index S&P 500 poprvé za dva roky vystoupil na historické denní závěrečné maximum. Růstový trend může teoreticky pokračovat, korekce byla obstojná jak z časového hlediska (511 obchodních dnů), tak co do hloubky (-25 %). Akcioví býci nyní potřebují uhájit hladinu podpory na 4 800, jinak se proražení na nový rekord může ukázat jako falešné.
V závěru minulého zkráceného obchodního týdne se index S&P 500 vyhoupl na nové historické maximum a poprvé uzavřel nad 4 800. Celkově za týden vzrostl o 1,17 % a od začátku roku přidává 1,47 %.
Mimochodem, růst cen amerických akcií letos probíhá zároveň s posilováním dolaru. Pozitivní korelace těchto dvou aktiv v posledních letech není zrovna běžná.
Ale zpět k akciím. Index S&P 500 vylepšil historické maximum po 511 obchodních dnech.
Od 3. ledna 2022, tedy od předchozího maxima, se toho stalo celkem dost. Když zůstaneme u americké ekonomiky, základní sazba Fedu se z 0-0,25 % posunula na 5,25-5,50 %, 10leté vládní dluhopisy vynášely 1,63 (nyní 4,13 %), reálný 10letý výnos byl -0,97 % (nyní +1,80 %) a míra spotřebitelské inflace dosahovala meziročně 7,2 % (nyní 3,3 %). Po alespoň roční pauze mezi rekordy indexu S&P 500 a alespoň 20% ztrátě se trhu ve střednědobém horizontu historicky dařilo. Býci tedy mají nabito, pokud jde o burzovní almanach.
Mezi americkými individuálními investory (průzkum AAII) přitom převaha býků není vyloženě extrémní. Aktuálně je jich 40,4 %, zatímco pesimistů je 26,8 %.
Aktivní investiční manažeři v USA v posledních týdnech ubírali na expozici vůči americkému akciovému trhu. V této oblasti žádný přehnaný optimismus nepanuje.
A insideři prodávají akcie "svých" firem rekordním tempem. To bývá signál vrcholu cen, byť nikoli spolehlivý.
S tím burzovním almanachem to je samozřejmě ošidné. Rekord indexu S&P 500 přišel pár dnů poté, co na přelomu roku "nedorazil Santa Claus" a prvních pět obchodních dnů nového roku bylo celkově ztrátových, což jsou pro letošní rok historicky nepříznivé signály. Sezónních patternů je ale spousta, nyní mohou býci s nadějemi vyhlížet výsledek obchodování za celý leden (lednový barometr) a rovnou se radovat z úspěšného uzavření takzvaného TOY patternu (TOY znamená Turn Of the Year), který sleduje výkonnost akcií od 19. listopadu do 19. ledna. Jeho letošní výsledek je +7,22 %. Od roku 1950 po výsledku lepším než +3 % index S&P 500 vzrostl v následujících 12 měsících 35krát, klesl pouze dvakrát. Od února do dubna pak byl v plusu 32krát, v minusu jen pětkrát.
V něčem je ale současná situace unikátní. Zatímco S&P 500 je na rekordu, index akcií firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000 je nadále v medvědím trendu a více než 20 % pod svým maximem. To se ještě nikdy nestalo. Analytici to hodnotí tak, že akcie velkých firem mají tendenci více těžit z optimismu ohledně dalšího vývoje umělé inteligence, zatímco na menší firmy v Americe více negativně působí prostředí vysokých úrokových sazeb. Pro ty, kdo se zdráhají nakupovat na rekordech, se tak mohou americké small caps stát cestou, jak "zůstat v USA", vsadit na pokles sazeb a nakupovat přitom za podstatně nižší než maximální ceny.
Zdroj: All Star Charts, Barchart, Nautilus Investment Research, Carson Group, Bloomberg, @WayneWhaley1136, Bespoke Investment Group, Thomson Reuters
Aktuality
