Co musíte ráno vědět (23. února)

Jak světové trhy zakončily čtvrteční obchodování, v jakém schodku byl loni český důchodový systém, jak to předběžně vypadá s podnikatelskou aktivitou na obou stranách Atlantiku a jaké to je, když nastane předem očekávaný velký tržní moment? I to by vás v pátek ráno mohlo zajímat.
1. Americké akciové indexy ve čtvrtek lámaly rekordy. Hospodářské výsledky Nvidie obnovily mánii okolo umělé inteligence
Akcie ve Spojených státech vystoupaly na nové rekordy. Impulz k prudkému růstu daly ve středu zveřejněné hospodářské výsledky amerického výrobce čipů NVIDIA. Investoři nakupovali především růstové a technologické akcie. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, poprvé v historii překonal hranici 39 000 bodů, když posílil o 1,18 % na rekordních 39 069,11 bodu. Širší index S&P 500 přidal 2,11 % na rekordních 5 087,03 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl dokonce o 2,96 % na 16 041,62 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,22 % na 14,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 4,320 %. Ceny ropy stouply zhruba o půl procenta, zlato i stříbro mírně zlevnily a bitcoin zakončoval den na zelené nule při ceně zhruba 51 440 USD.
2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, index STOXX Europe 600 zakončil na historickém maximu
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech, některé indexy přitom uzavíraly nejvýše v historii. Nedařilo se cenným papírům z odvětví potravin a nápojů, naopak v plusu zakončily již druhý den v řadě akcie z automobilového sektoru. Z makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,82 % na rekordních 495,10 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,29 % na 7 684,49 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,47 % na nové maximum 17 370,45 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,27 % na rekordní úroveň 7 911,60 bodu.
3. Index pražské burzy PX se ve čtvrtek přiblížil hranici 1 500 bodů, táhly jej bankovní tituly
Index PX ve čtvrtek posílil o 0,67 % na 1 497,10 bodu. Nahoru jej táhly hlavně bankovní akcie (JPMorgan zvedla cílovou cenu akcií Erste), ztrácela naopak energetická společnost ČEZ.
4. Očekávané události
V pátek bude trh hodnotit ceny nemovitostí v Číně, míry nezaměstnanosti v Maďarsku a Polsku, ale zejména data o HDP v Německu a tamní index podnikatelské nálady Ifo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Lednová Inflace v EU zvolnila na 3,1 %, zdražovaly služby a potraviny
Míra inflace v Evropské unii v lednu zpomalila na 3,1 % z prosincových 3,4 %. Ve své zprávě to ve čtvrtek uvedl statistický úřad Eurostat. K růstu cen podle něj v prvním letošním měsíci nejvíce přispívaly služby a potraviny. Inflace tak obnovila sestupný trend, v prosinci se totiž kvůli vyšším cenám potravin zvýšila. Do té doby několik měsíců zvolňovala.
6. Výrobci mobiliáře mmcité loni meziročně vzrostly tržby na 1,2 miliardy Kč
Skupině mmcité, která vyrábí městský mobiliář, loni meziročně vzrostly konsolidované tržby přibližně o 3,4 % na 1,2 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA, což je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů, dosáhl 101 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2022 jej společnost navýšila o 65 %. Vyplývá to z předběžných výsledků hospodaření, o kterých ve čtvrtek zástupci mmcité informovali v tiskové zprávě.
7. Podnikatelská aktivita v eurozóně dále klesá, tempo ale zmírnilo
Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny v únoru pokračuje v poklesu, avšak mírnějším tempem. K příznivějším výsledkům přispěl dominantní sektor služeb, který přerušil sérii poklesů trvající šest měsíců a který částečně vykompenzoval zhoršení ve zpracovatelském sektoru. Ukázaly to předběžné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, který sestavuje společnost S&P Global. V USA kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných dat klesl na 51,4 bodu (leden: 52 bodů), když se zlepšil index pro oblast zpracovatelského průmyslu, ale klesl ukazatel za odvětví služeb.
8. Důchodový systém skončil loni v zatím nejhlubším schodku 72,8 miliardy Kč
Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku 72,8 miliardy, dosud nejhlubším. Výdaje na penze a správu činily loni přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun více. Penzijní výdaje tak vzrostly téměř o 17 %. Příjmy na pomyslném důchodovém účtu rostly pomaleji, a to o osm procent. Na odvodech se vybralo 619,5 miliardy korun. V deficitu je systém i letos. V lednu byl v minusu 8,1 miliardy korun. Je to ale zhruba o čtvrt miliardy méně než loni. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí.
9. Letecká společnost Lufthansa vymění téměř celé představenstvo
Německá letecká společnost Lufthansa vymění do konce června téměř celé představenstvo a jeden post v tomto rozhodčím orgánu zruší. Odstoupí i její finanční ředitel Remco Steenbergen. Firma s překvapivým oznámením vystoupila ve čtvrtek večer. Od nového a zmenšeného týmu představenstva si společnost slibuje nové impulzy.
10. Evropská centrální banka loni v důsledku zvýšení úroků vykázala první ztrátu za téměř 20 let
Evropská centrální banka vykázala za loňský rok první ztrátu za téměř 20 let. Zvýšení jejích úrokových sazeb v rámci boje proti inflaci totiž vedlo k nárůstu úrokových nákladů. ECB ve čtvrtek oznámila, že loňská ztráta činila 1,3 miliardy eur po uvolnění 6,6 miliardy eur z rezerv na krytí finančních rizik. Bez zahrnutí uvolněných rezerv činila ztráta 7,9 miliardy eur, takže dosáhla rekordní úrovně.
11. MMF: Růst ruské ekonomiky překvapuje, objevují se ale známky přehřátí
Růst ruské ekonomiky vzhledem k působení západních sankcí překvapuje, objevují se u ní ale známky přehřátí. Ve čtvrtek to podle agentury DPA uvedla ředitelka komunikace Mezinárodního měnového fondu Julie Kozacková. "Je to válečná ekonomika," řekla ve Washingtonu. Ruská ekonomika má podle ní vysoký podíl vojenských výdajů, které pohánějí výrobu. V zemi také existuje celá řada sociálních transferů, které zvyšují spotřebu, dodala.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
NVIDIA moment
Americký výrobce čipů NVIDIA ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil čistý zisk na 12,29 miliardy USD z 1,41 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Hlavním důvodem byl zájem o čipy pro umělou inteligenci (AI). Tržby se zvýšily o 265 % na 22,1 miliardy USD. Obě čísla překonala očekávání. Akcie firmy ve čtvrtek zpevnily o více než 16 % a její tržní kapitalizace se přiblížila dvěma bilionům dolarů. Zpráva vyvolala všeobecný optimismus na trzích a rekordy přepsaly akciové indexy v Japonsku, Evropě i USA.