Index S&P 500 ve volebním roce: Trh byl letos napřed, ale už není

V letech prezidentských voleb má americký akciový index S&P 500 tendenci v prvním kvartálu nepředvádět žádné psí kusy, celkově ale v průměru za celý rok roste o 7 %. Letos v prvním kvartálu trh psí kusy (tedy vlastně býčí) předváděl, takže by současné ochlazení mohlo být vlastně celkem logické.
Index S&P 500 má za sebou šest denních poklesů v řadě, a to i po některých intradenních vzepětích. Poslední dva týdny klesal a tento nejspíše také uzavře se ztrátou. Jeho celkový sesun z historického maxima se již blíží pěti procentům. Panika?
V prvním čtvrtletí index přidal index zhruba 10,2 %, a zapsal tak třetí nejlepší první čtvrtletí v letech prezidentských voleb od roku 1950. Na vrchol vystoupal přesně na konci března, aby se to dobře počítalo. Po silných prvních třech měsících přitom v historii v průměru přicházelo výraznější jarní ochlazení. Z 18 volebních roků jich sedm bylo celkově výkonnostně pro index nadprůměrných (zelená linie v grafu), a v nich po dubnovém a květnovém zpomalení bylo opět následně dalších sedm měsíců nadprůměrných.
Letošní první kvartál byl pro americké akcie nebývale silný. Současného zhoršení nálady bychom se tedy nemuseli vyloženě lekat, protože i v historii nepochybně byly v každou konkrétní dobu nějaké dobré důvody pro sestup cen akcií. Ty letošní (sazby zřejmě nebudou klesat tak rychle, inflace může znovu růst, pokračující geopolitické problémy a další) jsou jistě specifické.
Historie není pro budoucnost vodítkem, ovšem psychologické vzorce reakcí investorů a obchodníků podobné samozřejmě do značné míry budou. A přece jen jsou letos ty prezidentské volby. Že by Fed chtěl opravdu jít tak jasně proti Joeu Bidenovi a nesnižovat sazby (nepodporovat ekonomiku) zrovna v době, kdy se láme politický chléb? Nechme se překvapit, ale buďme připraveni.