S&P 500: Nové rekordy, nadějná sezónnost a NVIDIA na lavici podezřelých

Index S&P 500 má za sebou další růstový týden, tentokrát zkrácený o středeční svátek. Akcie společnosti NVIDIA, která je hvězdou (nejen) letošního roku, ovšem odepsaly čtyři procenta.
Americký akciový index S&P 500 vzrostl poosmé za devět uplynulých týdnů. Tentokrát za čtyři obchodní seance (ve středu byl svátek) přidal 0,61 %. Výraznější pohyb předvedl index S&P 500 pouze v pondělí, když zpevnil o 0,77 %. Ve čtvrtek poprvé v historii intradenně vystoupal nad 5 500, od té doby ale do konce týdne měl tendenci mírně klesat. Čtvrteční a páteční kosmetické ztráty byly ale v červnu vůbec první dvě po sobě následující, začátek léta zkrátka mají v režii býci. Nejbližší support je na 5 400, další jsou na 5 340 a 5 260. Index S&P 500 se vzdálil od 20denního klouzavého průměru (zelená linie), ke kterému by se mohl v případě dalších poklesů rychle vrátit, a zaplnit tak kurzový odskok na 5 350 z 12. června. Případné prolomení pod 5 260 by bylo medvědím signálem, od aktuální hodnoty indexu jsou to zhruba 4 %. Na opačné straně se jako rezistence nabízí psychologicky významná hladina 5 500.
Poslední dva měsíce jsou pro index S&P 500 opravdu velice úspěšné. Na týdenní bázi je trh na rekordu.
Nad 5 400 je index S&P 500 v silně býčím nastavení, do zhruba 5 200 v neutrálním a pod touto hladinou mohou začít více "kousat" medvědi.
V posledních dnech došlo k částečné "nápravě" medvědích divergencí na úrovni podílů titulů z indexu S&P 500 nad klouzavými průměry. K býčímu vyznění má ale graf ještě daleko.
Kombinovaný ukazatel euforie na trhu dále stoupá. To by zkušené investory nejspíše vedlo k pocitu, že jde o kontrariánský indikátor, kdy při přílišném nárůstu dobré nálady dojde ke zlomu a začátku poklesu cen akcií. Historie ale ukazuje, že proražení ukazatele na nová lokální maxima je často spíše býčím signálem pro akcie. Donekonečna ale samozřejmě růst nemůže.
Stejně tak se nebudou donekonečna rozevírat nůžky mezi hodnotou indexu S&P 500 a poměrem rostoucích a klesajících titulů na NYSE. Uzavřít se samozřejmě mohou z obou stran.
Americké akcie v každém případě nejsou levné. Otázkou je, jak jsou drahé. Z různých historických srovnání vycházejí jako silně nadhodnocené, pro největší růstové tituly to pak platí dvojnásob. Nicméně například vůči volnému cash flow, jež jsou společnosti schopné vytvářet, ještě americký trh tak drahý není.
Pohled na ocenění v rámci jednotlivých sektorů nabízí banka Goldman Sachs.
Index S&P 500 se drží těsně pod červnovým historickým maximem. Od roku 1980 si přitom v červnu nepřipsal ani jedno maximum v rámci daného kalendářního roku. Pokud by se na tomto "pravidlu" nemělo nic měnit, ještě letos uvidíme posun rekordu.
Z hlediska sezónnosti by nové maximum klidně mohlo přijít hned v červenci. Posledních devět červenců bylo pro S&P 500 růstových (poslední ztrátový nastal v roce 2014).
Stratégové na Wall Street na nic nečekají a s růstem cen akcií zvyšují i své výhledy pro index S&P 500. Čest výjimkám (za vytrvalost, ne nutně za to, že se jejich výhledy naplní).
Velkou porci letošního růstu indexu S&P 500 mají na svědomí největší technologické tituly. A na žádný nepřipadá takový díl jako na Nvidii. Ta minulý týden krátce předstihla Microsoft na pozici největší veřejně obchodované firmy na světě. Ale pozor, na historickém maximu přišel prudký obrat a za týden akcie Nvidie odepsaly 4 %. Denní svíčka, jíž se NVIDIA vrátila v žebříčku největších firem na druhé místo, připomíná tu z 8. března. Tehdy nastalo šest týdnů, během nichž NVIDIA odepsala 22 % své hodnoty.
Podobných situací pamatuje trh s akciemi Nvidie více. Opravdové "průšvihy" po nich nastaly pouze v letech 2002 a 2022, jinak byl návrat na růstovou trajektorii vždy poměrně svižný.
A insideři prodávají akcie Nvidie ve velkém. V minulosti samozřejmě byla trochu jiná cena akcií, nicméně nad 150 miliony USD za měsíc v prodejích insiderů to pro titul minimálně krátkodobě na burze nevypadalo nejlépe. A tento vývoj v současnosti musí zajímat i každého indexového investora do S&P 500 nebo Nasdaqu.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Carson Group, SentimenTrader, StockCharts.com, All Star Charts, UBS, Goldman Sachs, TKer, Bloomberg, @CalebFranzen, Optuma