US MARKETOtevírá za: 1 h 2 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Co musíte ráno vědět (12. srpna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v červenci inflace v Číně a kdo se nově stal nejbohatším Číňanem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek posílily, za celý týden ale indexy mírně klesly

Americké akcie v závěru týdne posílily, a hlavním indexům se tak podařilo smazat většinu ztrát z velkého pondělního výprodeje. V rámci jednotlivých odvětví se v páteční seanci nedařilo akciím z polovodičového sektoru. Dolar v závěru týdne oslabil. Index Dow v pátek stoupl o 0,13 % na 39 497,54 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,47 % na 5 344,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,51 % na 16 745,30 bodu. Index volatility VIX se snížil o 14,38 % na 20,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než pět bazických bodů na 3,942 %. Za celý týden Dow klesl o 0,60 %, S&P 500 oslabil o 0,04 % a Nasdaq Composite odepsal 0,18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Armagedon se (zatím) nekoná, čtvrtá ztráta indexu S&P 500 v řadě je nakonec kosmetická

Týden na trzích podle burzovních grafů: Armagedon se (zatím) nekoná, čtvrtá ztráta indexu S&P 500 v řadě je nakonec kosmetická

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, v týdenním horizontu indexy převážně také mírně posílily

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly, převládl ale mírný růst. Trhy tak během týdne zvrátily nevydařené pondělí, kdy investoři v celém světě reagovali výprodejem akcií na slabá data z amerického trhu práce z konce předchozího týdne, která posílila obavy z hospodářské recese ve Spojených státech. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek zpevnil o 0,57 % na 499,19 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,28 % na 8 168,10 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,24 % na 17 722,88 bodu a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,31 % a seanci zakončil na 7 269,71 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 0,27 %, FTSE 100 se snížil o 0,08 %, DAX si připsal 0,35 % a CAC 40 stoupl o 0,25 %.

Bitcoin se otřepává z tvrdého direktu. Je z nejhoršího venku, nebo přijde další úder?

Bitcoin se otřepává z tvrdého direktu. Je z nejhoršího venku, nebo přijde další úder?

3. Pražská burza v pátek stagnovala, polepšily si třeba akcie ČEZ

Pražská burza v pátek stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,07 % na 1 554,75 bodu. Polepšily si třeba akcie energetické firmy ČEZ, oslabily naopak cenné papíry bankovní skupiny Erste nebo Komerční banky. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX odepsaly necelé procento. Nejvíce vzrostly akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak nejvýraznější oslabení zaznamenaly cenné papíry výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV.

20 let České republiky v Evropské unii: Na co upozorňují ekonomové

20 let České republiky v Evropské unii: Na co upozorňují ekonomové

4. Očekávané události

Pondělí na data bohaté nebude, ze zajímavějších údajů jen v Německu vyjde index velkoobchodních cen. V Česku ale bude ostře sledovaná spotřebitelská inflace. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. srpna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Číně v červenci překvapivě stoupla na 0,5 %

Meziroční inflace v Číně v červenci stoupla na 0,5 % z červnového tempa 0,2 %. Oznámil to v pátek čínský statistický úřad. Nárůst je podle analytiků až překvapivě výrazný, přispěla k němu hlavně nepřízeň počasí, která narušila práce v některých odvětvích, jako je distribuce potravin. Ceny výrobců ale dále klesají.

6. Poradci Morgan Stanley mohou oficiálně nabízet spotové bitcoinové ETF

Investiční banka Morgan Stanley, největší správce majetku ve Spojených státech, pověřila v tomto týdnu svých 15 000 finančních poradců, aby začali nabízet klientům spotové bitcoinové ETF. Finanční poradci Morgan Stanley začali nabízet nový investiční instrument 7. srpna. Zatím jsou oprávněni doporučovat pouze iShares Bitcoin Trust od společnosti BlackRock a Wise Origin Bitcoin Fund od Fidelity.

7. Konsorcium CVC koupí britskou investiční společnost Hargreaves Lansdown za 5,4 miliardy liber

Britská investiční platforma Hargreaves Lansdown v pátek oznámila, že souhlasila s nabídkou na převzetí v hodnotě 5,4 miliardy liber od konsorcia CVC Group, Nordic Capital a státního investičního fondu Abú Zabí. Akcionáři britské investiční platformy získají v rámci transakce 11,10 britské libry za akcii a dividendu 30 pencí na akcii.

8. ČNB při rozhodnutí o nastavení sazeb zohlednila kurz koruny, plyne ze záznamu z posledního jednání

Bankovní rada České národní banky (ČNB) při jednání o nastavení úrokových sazeb brala ohled i na kurz koruny. Rychlé snížení sazeb by podle rady mohlo vést k oslabení české měny, a tím i k posílení inflačních tlaků. Vyplývá to ze záznamu z posledního jednání bankovní rady, který ČNB zveřejnila v pátek. Bankovní rada na jednání rozhodla o snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,50 %.

Viceguvernér ČNB Jan Frait: Koruna je možná trochu slabší, než bych osobně preferoval, je ale relativně stabilní

Viceguvernér ČNB Jan Frait: Koruna je možná trochu slabší, než bych osobně preferoval, je ale relativně stabilní

9. Křetínský chystá velké investice, EPH chce většinu ve Slovenských elektrárnách

Skupina EP Corporate Group (EPCG) podnikatele Daniela Křetínského chystá prostřednictvím svých dceřiných firem v příštích měsících další velké investice do energetiky a médií. Na Slovensku plánuje navýšit svůj podíl ve Slovenských elektrárnách, čímž by získala majoritu v tamním největším výrobci elektřiny. Ve Francii zase jedná o převzetí vydavatelství Groupe Delcourt. Kromě toho pokračuje v miliardových investicích do svých zdrojů v energetice v Německu. Uvedl to mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

10. Italská pojišťovna Generali v prvním pololetí mírně zvýšila provozní zisk

Největší italská pojišťovna Generali zvýšila za prvních šest měsíců letošního roku provozní zisk o 1,6 % na 3,72 miliardy eur. Hospodaření podpořil segment životního pojištění a správy aktiv, které vykompenzovaly slabý výkon segmentu neživotního pojištění způsobený dopady přírodních katastrof.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zakladatel internetového obchodu Temu se stal nejbohatším Číňanem

Nejbohatším Číňanem se s majetkem za 48,6 miliardy dolarů stal Colin Chuang, zakladatel internetového obchodu s levným zbožím Temu. V čele žebříčku čínských miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg tak vystřídal krále balené vody Čung Šan-šana, který se na prvním místě držel od dubna 2021.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika