Americké akcie na rekordech: Po začátku snižování sazeb je běžná větší volatilita, býčí trend ale může pokračovat

Americký akciový trh má za sebou růstový týden, během kterého dokázal vstřebat i výraznou volatilitu v době okolo rozhodnutí Fedu o nastavení sazeb. Lezou optimisté před volbami v USA do pasti, nebo je proražení trhu výše začátkem dalšího mohutnějšího růstu?
Americký akciový trh je zpět na růstové vlně. Před týdnem index S&P 500 přidal lehce přes 4 %, tentokrát "jen" 1,36 %. Vzhledem k tomu, co se na trhu řešilo, jde ale o jasný úspěch býků. Index do středy (včetně) uzavíral pod rezistencí, která byla na 5 650 až 5 670. Po oznámení Fedu o snížení úrokových sazeb index sice opět klesl pod tuto rezistenci, ve čtvrtek se to ale obchodníkům zřejmě "rozleželo" a došlo k obratu. Index poprvé uzavřel nad 5 700, kde následně v pátek navzdory dočasnému poklesu i uzavřel. Index je nad předchozím pásmem odporu 5 650 až 5 670, které se nyní vedle kulaté úrovně 5 700 stalo i nejbližší podporou. Pokud S&P 500 prorazí pod tento support, růst z uplynulého týdne se nejspíše ukáže jako falešné prolomení a past na býky. Další silný support je až na 5 400.
Na nový rekord se posunul také index Dow.
A když jsme u něj, jedna statistická perlička. Takhle si index vedl po 45% posíleních, která nebyla přerušena medvědím trendem (-20 %).
Ale zpět k S&P 500. Ten posílil popáté za šest týdnů a jeho proražení na nové historické maximum po několika neúspěšných pokusech lze vnímat jako střednědobě pozitivní signál. Krátkodobě bude klíčové, zda index zůstane nad nejbližšími supporty.
Hlavním faktorem bylo první snížení sazeb Fedu v tomto cyklu. Centrální banka srazila úroky hned o 50 bazických bodů, což trh po prvotním váhání vyhodnotil jako pozitivní. A historie naznačuje, že ani snižování sazeb v době, kdy jsou akciové indexy poblíž historických maxim, nemusí být pro trh problém. Naopak.
V ročním horizontu jsou navýsost optimistické statistiky i obecně pro vývoj cen amerických akcií po zahájení snižování sazeb.
V rámci indexu aktuálně jasně převažují tituly na nových ročních maximech nad těmi, které jsou naopak na minimech za uplynulých 12 měsíců.
Minim je málo i v horizontu uplynulého měsíce.
Index S&P 500 je v rámci kalendářního roku v bodě, ve kterém v historii pouze 16krát držel větší zisk od začátku roku. Ve výrazné většině případů při tak silném zhodnocení do 20. září pokračoval růst i do konce roku.
Z hlediska sezónnosti ovšem nyní býci čelí vůbec nejhoršímu období celého roku.
A podobně negativně vyznívají historická data za září a říjen v letech prezidentských voleb.
Ve zdánlivém rozporu s posunem na historické maximum je malá ochota investorů riskovat. Ta je patrná z vývoje na trzích mimo ten americký akciový (kreditní spready jsou širší, je velká volatilita na měnovém trhu, cena zlata roste na nové rekordy) i z toho, že se na americké burze daří defenzivním titulům.
Co naopak může být vnímáno jako podpora optimistického náhledu na akciový trh, je relativní mládí aktuálního býčího trendu. (Ani) to není nic, podle čeho byste měli obchodovat, po nějakých schůdcích se ale býci přes onu pověstnou stěnu obav dostat musejí.
Zdroj: Carson Group, @CalebFranzen, SentimenTrader, Nautilus Investment Research, Creative Planning, Trasher Analytics, All Star Charts