Americké akcie: Dokud hraje hudba, býčí tanec pokračuje

Americký akciový trh v uplynulém týdnu pokračoval v růstu a index S&P 500 několikrát vylepšil historické maximum. Z nepříznivé sezónnosti si letos býci zatím nedělají těžkou hlavu.
Růst cen akcií v USA zpomaluje, třetí týdenní růstová svíčka v řadě byla zatím nejskromnější (S&P 500 +0,62 %). Index S&P 500 ale po celý týden uzavíral nad 5 700, a potvrdil tak překonání rezistence 5 650 až 5 670 z předchozího týdne. Příznivé zprávy z ekonomiky se postupně stávají dobrými i pro akciový trh, na začátku října na sebe strhne pozornost zejména zářijový report z trhu práce. Sezónní pattern (slabé září, zejména jeho poslední dekáda) se letos nejspíše nepotvrdí, trhy čeká předvolební říjen se startem výsledkové sezóny. Od začátku roku je S&P 500 v zisku 20,30 %, prostor pro korekci tedy jistě má, čeká se ale na její katalyzátor.
Finanční podmínky v USA se uvolňují. Fed snížil sazby o půl procentního bodu a chce v uvolňování měnové politiky pokračovat. Volnější finanční podmínky jsou patrné i na dalších trzích (slábne dolar, klesají výnosy dluhopisů a zlevňují energie při současném zdražování zlata).
Zisky firem z indexu S&P 500 mají podle analytiků dále růst.
A růst indexu S&P 500 se opírá o velice široké spektrum titulů. Velká většina se jich obchoduje nad klouzavými průměry.
Je patrné, že v létě došlo k často zmiňované rotaci z akcií velkých technologických společností do jiných segmentů trhu. V rámci indexu Nasdaq 100 je totiž podíl titulů nad 200denním průměrem o poznání nižší.
Náladu na trzích vedle uvolňování měnové politiky v USA podpořila v uplynulém týdnu také opatření na podporu hospodářství v Číně. ETF sledující čínské akcie má za sebou nejsilnější týden v historii.
A pozitivně reagovala i řada titulů na západních trzích.
V úvodu zmíněné zpomalování růstu indexu S&P 500 nemusí být problém. Naopak, býčí trendy často pokračují tak trochu "v tichosti". Aktuálně index šest obchodních dnů v řadě (nejdéle od začátku kvartálu) nepředvedl pohyb ani o procento.
Tradičně slabé akciové září bude letos podle všeho naopak býčí (před posledním obchodním dnem měsíce S&P 500 vykazuje zisk 1,59 %). Šlo by o osmý z prvních devíti měsíců roku, kdy by index vzrostl (výjimkou byl pouze duben). To se zatím stalo pouze sedmkrát v historii (1954, 1958, 1964, 1995, 1996, 2006 and 2017) a předznamenávalo to i solidní čtvrtý kvartál s přesahem až do ledna následujícího roku. Trh má každopádně letos nakročeno k nejvýraznějšímu růstu za první tři kvartály od roku 1997.
Září přitom začalo pro index S&P 500 denním propadem o 2,12 %. Ale pozor, takto špatný vstup do kalendářního měsíce je historicky pro index S&P 500 v průměru jen malou překážkou pro celkový růst.
Co může býky zastavit? Nelze nezmínit nepříznivou sezónnost, jakkoli ta v září nefungovala. Říjen v letech prezidentských voleb bývá ve znamení zvýšené nervozity. Těžko si představit, proč by to letos mělo být výrazně jinak.
Varovné by mohly být také intenzivní nákupy ze strany drobných investorů. Ale jak připomněl Lukáš Novotný z WOOD & Company, po překonání předchozí rezistence mohou na trhu aktuálně chybět prodejci, a tak býčí trend může pokračovat i při vysokých valuacích a za překoupených podmínek.
Zdroj: All Star Charts, TOPDOWN CHARTS, Carson Group, Ritholtz Wealth Management, Barchart, Investing.com, Macro Charts, Hi Mount Research, AlmanacTrader