Americké akcie: Zvedla se po volbách vlna, na které se býci povezou v dalších měsících?

Vývoj amerických akciových trhů ve třech dnech po prezidentských volbách ukázal jasné krátkodobé vítěze i poražené. Vedle trhu s kryptoměnami se největší vlna nákupních objednávek zvedla právě na akciovém trhu. Vynikající týden mají za sebou jak akcie menších firem (index Russell 2000 +8,57 %), silné růsty ale vykázaly všechny hlavní benchmarky. A to vše v době, kdy trh letos zatím silně nadprůměrně roste a zároveň začíná historicky pro akcie příznivější šestiměsíční období roku.
"Akciový index S&P 500 se za týden vyvezl o 4,66 % výše a uzavřel těsně pod hladinou 6 000 bodů, kterou v pátek intradenně dokonce prorazil. Po testování 50denního klouzavého průměru se v úterý posunul o 1,2 % výše a ve středu po prvních zprávách o výsledcích voleb přidal 2,5 %. Tím se dostal nad 5 900 a uzavřel na novém historickém maximu 5 929. Ve čtvrtek a v pátek dále rostl a uzavřel týden na 5 995. Dvoutýdenní pokles byl smazán a S&P 500 testuje úroveň 6 000. Důležité pásmo podpory 5 650 až 5 670 je zhruba 5,5 % pod aktuálním kurzem. Na denním grafu je několik kurzových odskoků. Předpokládaná rezistence je na 6 000. Na opačné straně by index mohl potvrdit support na předchozí rezistenci v pásmu 5 850 až 5 870," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
V týdnu se otočil i vývoj podílu titulů nad 50denním klouzavým průměrem. Momentum se tak opět překlopilo na býčí stranu.
A poslední tři dny S&P 500 uzavřel nad Bollingerovým pásmem, tedy nad rozpětím, v němž "standardně" kolísá jeho kurz.
Vůči trhům mimo USA nezaznamenaly americké akcie tak silný týden od roku 2008.
Napomohl tomu i výrazný příliv peněz do amerických akciových podílových fondů.
Volatilita na americkém akciovém trhu v posledních dnech klesla. Vůči tomu, jak index S&P 500 kolísá, je jeho růst za posledních 12 měsíců již opravdu výrazný. Argument pro minimálně krátkodobý "oddechový čas" lze tedy hledat třeba v této oblasti.
Letošní rok je pro index S&P 500 zatím opravdu mimořádně úspěšný. Letošní zhodnocení včetně dividend je přes 27 %, v průměru k 8. listopadu přitom od začátku roku trh přidává "jen" 8,9 %.
Jisté oddechnutí by americkému trhu možná i přišlo vhod, z dlouhodobějšího hlediska je ale současný býčí trend (chápaný jako růst z minima v říjnu 2022) stále mladý.
Listopadem začíná pro americký akciový trh historicky příznivější půlrok. Období od listopadu do ledna je pak vůbec nejlepším obdobím pro americké akcie v rámci celého roku. Fandové burzovního almanachu tedy vyhlížejí pokračování rally, (nejen) letošní vývoj na burzách ovšem ilustruje, že sezónní vzorce "umí" velice dobře nenaplnit.
Aby varování nebylo dost, Američané drží rekordní podíl akcií v rámci svých investičních portfolií. Drobní investoři většinou investují tak, jak se vyvíjí nálada na trzích. Třeba i menší zakolísání tak může stačit, aby se spustila prodejní vlna.
A ocenění indexu S&P 500 je historicky extrémně vysoké, dražší byly akcie v podstatě jen na přelomu tisíciletí.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Evercore ISI, Bloomberg, Creative Planning, @MikeZaccardi, TrendSpider, FactSet, Bank of America, Goldman Sachs, SentimenTrader